Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Göz Hastalıkları / Gece Körlüğü (Tavukkarası)
Gece Körlüğü (Tavukkarası)

Gece Körlüğü (Tavukkarası)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Gece Körlüğü (Tavukkarası) Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Gece Körlüğü (Tavukkarası) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gece Körlüğü (Tavukkarası) yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Gece Körlüğü (Tavukkarası) Nedir?
Gece körlüğü (tavukkarası), göze gelen ışığı algılayıp beyne gönderen reseptör(alıcı) hücrelerdeki sorun nedeniyle loş ve karanlık ortamlarda görememe sorunudur. Gece körlü olanlar aydınlıktan karanlığa geçtiklerinde gözleri uzun süre karanlık ortama alışamaz.

Gece Körlüğünün Nedeni Nedir?
Doğuştan olan durumlar için kesin bir neden söylemek mümkün olmamakta. Sonradan olan durumlarda ise hastalığın nedenleri arasında;

 • En büyük etken A vitamini eksikliği
 • Miyopi(uzağı görememe)
 • Katarakt
 • Obesite(aşırı şişmanlık)
 • Ve bazı metabolizma sorunları sayılmaktadır.

Gece Körlüğünün Belirtileri Nelerdir?

 • Işık şiddetindeki değişime çok geç alışma veya alışamama(araba kullananlar karşılarından bir araba gelip geçtiğinde gözleri tekrardan karanlığa alışamadığı için yolu göremezler)
 • Gözlerde kararma, ışık patlamaları.
 • Görüş alanında daralma. Etraftaki nesneleri tam olarak ayırt edememe(bu nedenle gece körlüğüm olanlar sağa sola takılırlar) gibi belirtileri vardır.

Gece Tespiti İçin Ne Yapılmalı?
Elektroretinografi (ERG)
 çektirilerek körlüğün derecesi belirlenmelidir. Hastalığın izlenmesinde ve teşhisinde kimi zaman diğer branşlardan da yardım alınarak kapsamlı bir tetkik yapılmalıdır.

Gece Körlüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bugünkü şartlarda hastalığın tam bir tedavisi yoktur özelliklede; doğuştan gece körlüğü olanlarda fakat bu durumdaki hastalar için yeni yöntemler denenmektedir.
Hastalığın sonradan oluştuğu hastalarda; hastalara A ve D vitamini verilmekte, omega3 ile desteklenmektedir.

Tedavi Yapılmazsa Ne Olur?
Hastalık durağan değildir çoğunlukla gün geçtikçe daha kötüye gidecektir. Bu nedenle hastalık tam olarak iyileştirilemiyorsa bile vitamin takviyeleriyle hastalığın ilerlemesi ve gözün tamamen kaybedilmesi önlenmelidir.

Bu hastalık nedeniyle insanlar görme sorunları yaşamakta, çevrelerinde olan biteni normal insanlar gibi kolaylıkla algılayamamaktadırlar. Bu hastaların bulunduğu ortamlarda, ev içerisinde gerekli tedbirler alınarak hastanın kaza geçirmesi engellenmelidir.

Örnek tedbirler:

 • Ortalıkta takılıp düşülebilecek eşya bırakmamak.
 • Varsa, merdivenler iyi aydınlatmak.
 • Ev zemini düzleştirmek, kapı eşiği gibi şeyleri söktürmek.
 • Hastaları sürekli göz önünde bulundurmak.

Bitkisel Tedavi
ll. Dünya savaşında gece uçuşlarında pilotlar karanlık nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söylerler bunun üzerine doktorlar pilotlar için “Yaban Mersini Reçeli” hazırlarlar ve pilotlar reçelden yedikten sonra yaptıkları uçuşların daha kolay geçtiğini, daha net gördüklerini söylerler.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Retina Yırtıkları Ve Dekolmanı

Retina Yırtıkları Ve Deliklerinin Sebepleri Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Retina Yırtıkları Ve Dekolmanı​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Retina Yırtıkları Ve Dekolmanı yazısını sadece bilgi...

Kapat