Gebelikte Yenilecek Diyet Yiyecekler Nelerdir ?

Gebelikte Yenilecek Diyet Yiyecekler Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gebelikte Diyet Yiyecekler
Gebelikte Yenilecek Diyet Yiyecekler Nelerdir? Gebelikte Yenilecek Diyet Yiyecekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gebelikte Yenilecek Diyet Yiyecekler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Gebelerin büyük bir kısmı fazla kilo almaktan ve fiziklerinin gebelik sonrası değişikliğe uğramasından korkarlar. Beslenirken diyet yiyeceklerin (bisküvi ,süt, yoğurt,içecekler vs.) tüketimini tercih etmek istemekte olup bunlar hakkında tereddütleri bulunmaktadır. Gebelikte ‘diyet’ ürünlerin tüketilmesinde bir istisna hariç ile sakınca yoktur. Diyet ile kastedilen karbonhidratı azaltılmışyağı alınmış gıdalar (diyet bisküvi, diyet yoğurt gibi) ise herhangi bir sakıncası yoktur. Özellikle bizler gebelere kalsiyum oranı normalden daha fazla olan yağı alınmış diyet sütleri (light) tavsiye etmekteyiz. Fakat diyet ile kastedilenşeker yerine tatlandırıcı kullanılmış gıdalar ise (yapay meyve suları , kola, şeker, çikolata ,sakız vs.) kesinlikle kullanılmamalıdırlar.

En sık kullanılan tatlandırıcılar; aspartam, sakarin, acesulfamek ve sucralose’dur.

Sakarinin gebelikte kullanımı; fare deneylerinde teratojen olduğu ve sakatlıklara yol açtığı görülmüştürAnormal fetal gelişim ve doğum anomalisi yaptığı anlaşılmıştır. İnsanlarda böyle bir çalışma yapılmamış ve böyle sonuçlar izlenmemiştir.

Diğer tatlandırıcılar ile ilgili de zararlı etkiler ispat edilmemiştir. Fakat gebedeki olası sonuçları kesin bilinmeyen tatlandırıcıların mümkün olduğunca kullanılmaması önerilir. Bu tür tatlandırıcılar ve içerdikleri gıdalar diyabetik gebelerde ve doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Prensip olarak marketten diyet-light bir ürün alacak iseniz, etiketini iyi bir şekilde okuyup tatlandırıcı içermediğinden emin olmanız gerekmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Folik Asit İçeren Yiyecekler

Folik Asit İçeren Yiyecekler​ Hangileridir? Folik Asit İçeren Yiyecekler​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Folik Asit İçeren Yiyecekler​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat