Gebelikte Şişmanlık ve Diyet​

Gebelikte Şişmanlık ve Diyet?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gebelikte Şişmanlık ve Diyet

Gebelikte Şişmanlık Önemli Bir Sorun Mudur ? Gebelikte Şişmanlık ve Diyet hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gebelikte Şişmanlık ve Diyet yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Uzman Diyetisyen Canan Ulus, “Obez kadınlarda hamilelik sırasında fazla yağ birikiminin hem anne hem de bebek açısından sakıncalı olduğu; doğumu güçleştirmenin yanı sıra anne karnında bebeğin ölümüne neden olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir” dedi.

Gebelikte obezite önemli bir sorun!

Uzman Diyetisyen Canan Ulus, “Kronik beslenme yetersizlikleri, obezite, anemi, raşitizm, vitamin-mineral eksiklikleri, kanser, kalp-damar hastalıkları, diyabet, diş çürükleri vb. birçok hastalığın temelinde çocukluktan başlayan yanlış beslenme alışkanlıkları gelmektedir” diye konuştu. Gelişmiş toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite ya da Türkçe söylenişiyle şişmanlığın sadece genel bir sorun olmakla kalmadığına, hamilelik sürecini de yüksek riskli sınıfına soktuğuna dikkat çeken Ulus, “Kilo fazlalığı olan anne adayların yüksek tansiyon ve buna bağlı komplikasyonların görülme olasılığını da arttırmaktadır. Obez kadınlarda hamilelik sırasında fazla yağ birikiminin hem anne hem de bebek açısından sakıncalı olduğu;doğumu güçleştirmenin yanı sıra anne karnında bebeğin ölümüne neden olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Ayrıca kilo fazlalığı olan anne adaylarında tansiyon yüksekliğine daha fazla rastlanmış ve oldukça tehlikeli olan preeklempsi görülme riskinde de önemli artışlar bildirilmiştir” şeklinde konuştu.


Obezlerde diyetisyen kontrolü şart!

Diyetisyen Canan Ulus, “Bunların yanı sıra gestasyonel diyabet, kardiovasküler sistem hastalıkları olmak üzere, kanser, solunum sistemi rahatsızlıkları, endokrin -metabolik hastalıklar ve romatolojik hastalıklar, psikolojik bozukluklar da obezite ile sıklığı artan önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kilo fazlalığı olan anne adaylarına beslenme ve diyet uzmanları tarafından gebelik dönemindeki annelerin ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerini karşılayacak, günlük tüketilmesi gereken besin grupları alımlarına uygun yeterli ve dengeli beslenme programları verilerek takip edilmelidir” diye belirtti.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hamileyken Muhakkak Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileyken Muhakkak Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir? Hamileyken Muhakkak Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir? Hamileyken Muhakkak Tüketilmesi Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamileyken Muhakkak Tüketilmesi...

Kapat