Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Hamilelikte Sizi Neler Bekler? / Hamilelikte Beslenme / Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir?
Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir ?

Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir?

Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir? Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Soya sütü: Tercihe göre çikolatalı, sade yada vanilyalı olabilir. Bir kutu küçük soya sütünü her zaman çantanızda bulundurun. Böylelikle hamilelik sırasında ihtiyacınız olan günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Sabah bulantılarına iyi geldiğini unutmayın.

Bir avuç kuru üzüm: Atıştırma ihtiyacınızı da giderecek kuru üzüm günlük almanız gereken demirin dörtte birini ve protein miktarının da bir kısmını karşılar. Ayrıca marketlerde satılan saf katkısız üzüm suyunu da korkmadan tercih edebilirsiniz.

Yoğurt: Günlük kalsiyum ihtiyacınızın %25’ini karşılayan bu lezzetli süt ürünü; protein, çeşitli vitamin ve mineraller açısından da besleyicidir. Diyet yoğurt gebelere önerilmektedir. Kalsiyum oranı normal yoğurda göre daha konsantredir.

Hazırlanması kolay tahıl gevrekleri, müsli: Marketlerde hazırları da bulunan müslileri yulaf ezmesi, kuru meyveler, fındık ve badem kullanarak kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Yağsız bir bardak süt ile tüketmek bağırsak hareketlerini arttırıp kabızlığa da yardımcı olacaktır.

Taze naneli salata, brokoli ve havuç: Salatanıza taze nane katarak mide problemlerini azaltabilirsiniz. Az haşlanmış brokolinin mineral ve vitamin deposu olduğunu unutmayın. İnce ince doğrayacağınız havuçları, limonlu sos eşliğinde veya yoğurtla günün her vaktinde yiyebilirsiniz. Karnıbahar, brokoli ve ıspanak gibi sebzeleri akşam yemeğine saklayın. Çantanızda gündüz 2 tane soyulmuş havuç taşımanız sabah bulantıları için yardımcı olacağını aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Portakal suyu: Günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını bol bol portakal suyu içerek karşılamış olursunuz. Aynı zamanda kalsiyum ihtiyacınızın da %15’i portakal suyuyla karşılanmaktadır. Greyfut suyu bazı ilaç, vitamin ve yiyecekler ile etkileşip emilimlerini bozdukları için gebede tavsiye edilmemektedir.

Mısır gevrekleri ve lifli bisküviler: Doğal, şekersiz olanlarını tercih edin. İçinizin ezildiğini hissettiğiniz anlar için, bir dakika içinde hazırlayıp tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle mide yanmalarının ve reflünün arttığı gebeliğin beşinci ayından sonra çantanızdan eksik etmeyin.

Yağsız veya az yağlı peynir çeşitleri: Günlük protein ve kalsiyum ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olun. Yağsız süt ürünleri ve peynirlerin içindeki kalsiyum gebeler tarafından daha yoğun olarak emilmektedir. Dikkat etmeniz gereken paketli, pastörize ve bilinen marka yağsız peynirleri kullanmanız gerektiğidir.

Bal kullanımı: Bir çok ebeveyn, bebek 1 yaşına gelmeden önce bal verilmediğini bilmektedir. Bunun ana nedeni balın botulinum toksini içerebilmesi ve tehlikeli bir botilismus zehirlenmesine yol açabilmesidir. Asidik ortamlar bu sporların büyümelerini ve toksin salgılamalarını engellemektedir. Bebeğin sindirim sisteminin gelişmemiş olmasından dolayı yeterince asidik ortam söz konusu değildir ve toksin üretiminin engellenmesi yeterli olmayabilir. Başka bir ifade ile bebeğin sindirim sisteminin sıcak, havasız ve düşük asiditede ortam içermesi botilinum sporlarının büyümesine sebep vermektedir.

Gebe kadın güvenle bal tüketebilir, çünkü gebenin sindirim sistemi asidik olduğu için botilinum sporlarının toksin üretimi önlenmektedir. Anne adayının bal yada bal içeren yiyecekler tüketmesinin fetus üzerinde hiçbir zararlı etkisi yoktur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hamileler Ocak Ayında Hangi Besinleri Tüketilmeli?

Hamileler Ocak Ayında Hangi Besinleri Tüketilmeli?​ Hamileler Ocak Ayında Hangi Besinleri Tüketilmeli? Hamileler Ocak Ayında Hangi Besinleri Tüketilmeli hakkında sizin için topladığımız...

Kapat