Gebelik Şekerinin Zararları Nelerdir ?

Gebelik Şekerinin Zararları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gebelik Şekeri ve Bebek
Gebelik Şekerinin Zararları Nelerdir? Gebelik Şekerinin Bebeğe Zararları Nelerdir? Gebelik Şekerinin Zararları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gebelik Şekerinin Zararları Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Gebelik diyabeti yada gebelik şekeri bebek hayati tehlike arz edebilir. Bebeğin anne karnındaki organ gelişimi tamamlanmadan ortaya çıkan gebelik diyabetinden dolayı bebekte anomali riski düşük olmaktadır. Ancak bebek için ani ölüm nedenlerinden birisi de annenin hamilelikte sürekli şekerinin yüksek olması durumudur. 

Annenin kan şekeri doğum öncesinde ve doğumda düşürülemezse, bebek akranlarından daha iri olacaktır. Bu yüzden sezaryen mecburi hale gelebilir, normal doğum yapıldığında ise omuz takılması yüzünden bebekte ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bebeğin oksijensiz kalması gibi tehlikeler söz konusudur.

Anne karnındaki bebek, annesinin kan şekerini düşürmeye yardımcı olmak için kendisi normalden daha fazla insülin salgılamaya başlar. Bebek doğduğunda ve kordon kesildiğinde bebekteki yüksek insülin kan şekerini aniden düşürür ve bebekte hipoglisemi denilen kan şekeri düşüklüğü görülür.

Yine kan şekeri düşmesine bağlı olarak bebekte hipokalsemi denilen kalsiyum düşüklüğü ve yeni doğan sarılığı gibi hastalıkların görülme olasılığı yükselir.

Gebelerde diyabet görüldüğünde, özellikle de doğum öncesinde ve doğumda mutlaka diyet ve insülin tedavisi yapılmalı, kan şekeri kontrol altına alınmalıdır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik Döneminde Çıkan Sivilcelerin Sebebi Nedir?

Hamilelik Döneminde Çıkan Sivilcelerin Sebebi Nedir? Hamilelik Döneminde Çıkan Sivilceler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelik Döneminde Çıkan Sivilcelerin Sebebi...

Kapat