Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Gebelik ve Kadın Doğum Uzmanı Seçimi

Gebelik ve Kadın Doğum Uzmanı Seçimi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

GEBELİK VE KADIN DOĞUM UZMANI

Ülkemizde dakikalar içerisinde binlerce bebek dünyaya gelmektedir. Binlerce doğum yapan kadın arasında hastanede veya bir kadın doğum uzmanı desteği ile doğum yapan kadın sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur.

Bir kadın gebe kaldıktan sonraki tüm aşamaları bir kadın doğum uzmanı ile birlikte geçirmelidir. Belirli sürelerde muayene edilmeli, belirli sürelerde testler yaptırmalıdır.

Bu belirli sürelerde yapılan kontroller ve muayeneler bebeğin ve annenin hayatını tehlikeye atacak riskleri de ortadan kaldırmaktadır.

KADIN DOĞUM UZMANI NASIL SEÇİLİR?

Aslında bunu bir tercih şeklinde yorumlanması oldukça yanlıştır. Kadın doğum uzmanı olan doktorlar kendilerini alanlarında yetiştirmiş ve kadın doğum uzmanı olarak görev yapmaya başlamışlardır. Her doktor insanlara en iyi hizmeti vermeye çalışır.

Ancak ülkemizde kalıplaşmış bazı tabular vardır ki bu tabuları yıkmak neredeyse imkânsızdır. Kadım doğum uzmanı illa kadın olmalı gibi cinsiyetçi bir yaklaşım doktorların görevini en iyi şekilde yapmaktan alı koyar.

Buna rağmen doktor tercihi yaparken interneti kullanmak faydalı olur. Örneğin Ankara’da ikamet eden bir kadın, kadın doğum uzmanı araştırması yapmak için arama motorlarına (Google, Yandex, Bing vs.) ‘’ kürtaj fiyatları Ankara  ‘’ yazarak çıkan sonuçları inceleyebilir.

İnternetin bilgi kaynağı olarak görüldüğü günümüzde çıkan sonuçlarda yer alan bilgilerin doğruluğunu teyit etmek gerekir.

KADIN DOĞUM UZMANI HANGİ AŞAMADA GEREKLİDİR?

Genel olarak oluşmuş bir algı, kadın doğum uzmanı yalnızca doğum esnasında gereklidir gibi şeklindedir. Ancak doğru olan bu değildir. Kadın doğum uzmanları kadının gebe kalmadan önceki süreçten doğum yaptıktan sonraki tüm süreçleri içine alan bir uzmanlık dalıdır.

Kadın doğum uzmanları da kendi aralarında alt dal uzmanlığına ayrılmıştır. Örneğin kimi doktorlar tüp bebek yönetimi konusunda kendini geliştirmiş ve sadece bu alana yönelerek hizmet vermeye başlamıştır.

Kimi doktorlar ise operatör doktor unvanını alarak sadece doğum ile ilgili cerrahi müdahaleler yapma konusunda kendisini geliştirmiştir.

Tüm bu özellikleri uzmanlaşılması gereken konuları bünyesinde bulunduran doktorlarımız da vardır.

Kadının hamile kalma sorunu var ise bu sorunu yine kadın doğum uzmanları çözer. Yapacağı testler ve analizler sonucunda anne veya baba olmak isteyenlere tip bebek yöntemi ile bu fırsatı verebilirler.

Kadının gebe olduğunun anlaşılması için kesinlikle kan testi yapılmalıdır. Örneğin eczanelerde satılan gebelik testi cihazlarını kullanarak idrar testi ile gebe olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak buradaki en önemli husus her zaman atlanılmaktadır. İdrar testinde gebe çıkan bir kadın bir sağlık kuruluşuna gidip kan testi yaptırmadan sonuçtan emin olmamalıdır.

Kan testi mutlaka yaptırılmalıdır. Yalnızca idrar testi ile gebelik sevinci yaşayan anne ve baba adayları hastanede yapılan kan testi sonucunda gebe olmadıklarını anladıklarında psikolojik bir travma yaşayabilirler

Kadın doğum uzmanı seçerken etrafınızdaki insanlardan ve çevrenizden yardım alabilirsiniz. Onlara kürtaj tanıdığı olup olmadığını sorarak, daha önce bu bölgede doğum yapmış ailelerden bilgi alarak kadın doğum uzmanı tercihini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kıyafetlerden Kopan İplikler Kıl Dönmesi Yapıyor!

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tolgay Akın, erkeklerde görülen kıl dönmesine yüzde 95 oranında 15-35 yaş arasında rastlandığını söyledi. Akın,...

Kapat