Anasayfa / Hesaplamalar / Gebelik Haftanızı ve Bebeğinizin Doğum Tarihini Hesaplama
Gebelik Haftanızı ve Bebeğinizin Doğum Tarihini Hesaplama

Gebelik Haftanızı ve Bebeğinizin Doğum Tarihini Hesaplama

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Gebelik haftası hesaplama, gebelik haftası (hamilelik) nasıl hesaplanır, Kaç aylık hamileyim ? sorularının cevabını bu bölümden kolaylıkla bulabilir Bebeğinizin doğum tarihini hesaplayabilirsiniz. Yapmanız gereken hesaplayıcı formda yer alan tarih kısmını doğru şekilde doldurmak.

Not: Otomatik gebelik haftası hesaplayıcısı; normal yolla veya ilaç, aşılama gibi tedavilerle hamile kalan anne adayları içindir. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalanlar için değildir.

Bilmelisiniz ki, gebelik ve doğum haftası adet gününe göre belirlenir. Bu sebepten dolayı hesaplayıcı araç yanıltıcı olabilir. Daha kesin sonuçlar için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırılması gerekir.

Hamile kadınların büyük bir çoğunluğu gebelik haftasını kendisi hesaplar veya doktorundan öğrenir. Ancak, her iki şekilde de bu haftaları karıştıran, yahut unutan yada yanlış hesaplayan anne adayları da vardır. Kafa karıştıran uyumsuzlukların ortaya çıkma sebebi ise 1 ayın tam olarak 4 hafta (1 ay 4 hafta 3 gün sürdüğünden) olmaması durumundan kaynaklanmaktadır.

Bu sebepten gebelik hafta hesaplamasında “Kaç ay bitti”, kaç aya girdim, kaç aylık gebeyim” şeklinde kafanızı karıştırmayın. Önemli olan husus ay hesabı değil hafta hesabıdır. Gebelikte herşey haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır. Gebelik süreci toplam 40 haftadır ve doğumların çoğunluğu 38-40 hafta arasında gerçekleşir.

Doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar aşağıda sıralanmıştır.

  1. 4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
  2. 8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
  3. 12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
  4. 16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
  5. 20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
  6. 24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
  7. 28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
  8. 32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
  9. 36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
  10. 40 hafta bittiğinde –> 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

Bazen günü geçenlerde 41 haftada doğum gerçekleşir. Bunlar hesaplanırken de son adetinizin başladığı ilk güne göre hesaplanır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Doğum Destekçisi Hamile Kadınlara Nasıl Yardımcı Olur?

Doğum destekçisi hamile kadınlara nasıl yardımcı olur? Doula Nur SAKALLI, Doğum destekçisi hamile kadınlara nasıl yardımcı olur sizler için aşağıdaki videoda anlatıyor. Doğum...

Kapat