Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Gebelik (Hamilelik) Takvimi / Gebeliğin ( Hamileliğin ) 20. Haftası Neler Olur ?
Gebeliğin ( Hamileliğin ) 20. Haftası Neler Olur ?

Gebeliğin ( Hamileliğin ) 20. Haftası Neler Olur ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gebeliğin 20. Haftası – Sadece 140 Gün Kaldı

Gebeliğin ( Hamileliğin ) 20. Haftası Neler Olur ? Gebeliğin ( Hamileliğin ) 20. Haftası hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gebeliğin ( Hamileliğin ) 20. Haftası yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Bebeğinizde Meydana Gelen Değişimler
Yarı yola geldiniz, tebrikler. Bebeğiniz şimdi yaklaşık 300 gram ağırlığındaBaştan popoya kadar yaklaşık 15,5 cm ve başından ayağa kadar yaklaşık 24 cm boyunda. (ilk 20 hafta için, bebeğin başının en üst noktasından poposuna kadar alınan ölçüyü kullandık. Bundan sonra baştan ayağa kadar olan ölçüleri kullanacağız. Bunun nedeni hamileliğin ilk döneminde bebeğin bacaklarının gövdesine çapraz olarak bükülmüş olması ve bunun da ölçmeyi çok zor hale getirmesidir)

Verniks kazeoza denilen kaygan, beyaz bir madde, uzun süre amniyotik sıvıda kalmasından dolayı cildini korumak için bebeğinizin tüm vücudunu kaplıyor. Bu kaygan kaplama, zamanı geldiğinde doğum kanalından dışarıya doğru yolculuğu da kolay hale getirecek.

Bebeğiniz daha fazla yutkunuyor ve bu onun sindirim sistemi için iyi bir aktivite. Aynı zamanda ölü hücreler, sindirim salgıları ve yutulmuş amniyotik sıvıdan oluşan siyah ve yapışkan bir madde olan ilk dışkısını üretiyor. Bu ilk dışkı bağırsaklarında birikecek ve onu bebeğinizin ilk kirli bebek bezinde göreceksiniz (bazı bebekler ise onu rahim içinde bırakırlar ya da doğum sırasında çıkarırlar).

Gebeliğin ( Hamileliğin ) 20. Haftası Neler Olur2


Anne Adayında Meydana Gelen Değişiklikler
Rahminizin üst noktası şu anda göbeğinizin seviyesinde ve muhtemelen 4,5 kg kadar aldınız. Bundan sonra her hafta ortalama yarım kilo almanız beklenir (eğer hamileliğinize zayıf başladıysanız, biraz daha fazla kilo almanız gerekebilir; eğer fazla kiloluysanız, biraz daha az olabilir). Özellikle oksijen taşıyan al yuvarlarınızın parçası olan hemoglobini üretmek için kullanılan bir mineral olan demirden yeterince aldığınızdan emin olun. Hamilelik sırasında vücudunuz, gelişmekte olan bebeğiniz ve plasenta için ve ayrıca genişleyen kan hacminize yetişmek için daha fazla demire ihtiyaç duyar. Demir yönünden zengin yiyecekler yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, balık, mercimek ve diğer baklagiller, ıspanak ve demir takviyeli tahıllardır.
Dişetlerinizde
 herhangi bir hassasiyet veya kanama hissettiniz mi? Hassas dişetleri hamilelik boyunca yaygın olan şikayetlerden biridir. Artan projesteron ve östrojen seviyeleri ve kan damarlarınızdaki değişimler, dişetlerinizin plaklardaki bakterilere farklı tepki vermesine neden olabilir ve bu durum da şişkin ve hassas dişetlerinizin fırçalama veya diş ipi kullanma sırasında kanamasına yol açabilir. Bu durum “hamilelik gingiviti” olarak adlandırılır ve hamile kadınların yarısını etkiler.

Sizin İçin İpuçları – Kanayan Dişeti İçin Çözümler
Eğer dişetleriniz kanıyorsa ve normalde sert kıllı bir diş fırçası kullanıyorsanız, şimdilik daha yumuşak bir diş fırçasına geçin. Diş ipi ile temizlerken de bunu sert bir şekilde yapmayın. Dişeti hastalığına yakalanma riskinizi azaltmak için hamilelik boyunca günde en az iki kere dişinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmaya devam etmek önemlidir. Dişeti hastalıklarının bazı biçimleri preeklampsi gibi bazı hamilelik komplikasyonlarına bağlıdır. Diş bakımından vazgeçmeyin. Dişetleriniz zarar gördüyse ve sürekli olarak kanıyorsa diş hekiminize danışın; dişetlerinizi iyi hissediyorsanız bile, hamilelik boyunca en az bir kez diş hekimine gidin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gebeliğin ( Hamileliğin ) 19. Haftası Neler Olur ?

Gebeliğin 19. Haftası - Sadece 147 Gün Kaldı​ Gebeliğin ( Hamileliğin ) 19. Haftası Neler Olur ? Gebeliğin ( Hamileliğin ) 19. Haftası hakkında...

Kapat