Anasayfa / Alternatif Tıp / Şifalı Sular (Termal Kaplıcalar) / Gazlıgöl Kaplıcası – Afyon
Gazlıgöl Kaplıcası - Afyon

Gazlıgöl Kaplıcası – Afyon

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Gazlıgöl Kaplıcası Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Gazlıgöl Kaplıcasına Nasıl Gidilir? Gazlıgöl Kaplıcası hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gazlıgöl Kaplıcası – Afyon yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Gazlıgöl Kaplıcası
Afyonkarahisar İli’ne bağlı İhsaniye ilçesi, Gazlıgöl Beldesindedir.

Gazlıgöle Nasıl Gidilir?
Afyonkarahisar İl merkezine 25 km mesafede olan kaplıca Afyon-Eskişehir karayolu üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Gazlıgöl Beldesi içinden geçen demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Hava yolu ile ulaşımda en yakın havaalanı olarak Afyon İl Merkezine yaklaşık 170 km. mesafedeki Isparta Süleyman Demirel Havaalanı ile yaklaşık 233 km uzaklıktaki Ankara Esenboğa Havaalanından yararlanılabilmektedir.

Gazlıgöl Tedavide (Endikasyon) Nelere İyi Gelir?
Romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması), kireçlenme, Ankilozan spondilit (omurganın zamanla hareketsiz hale geldiği hastalık türü), kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, cilt hastalıkları, kemik hastalıkları, kadın hastalıklarına, İçme kürü olarak; ağrılı ve spazmlı böbrek hastalıkları, safra yolları ve karaciğer rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülmektedir.

Gazlıgöl Termal Suyu Özellikleri
Fiziksel Özellikler:
Renksiz, kokusuz, gazlı
Kimyasal Özellikler: Sodyum bikarbonat, Karbondioksit ve hidrojen sülfür
Toplam Mineralizasyon: 3443,16 mg/lt.
Sıcaklık: 64 ºC

Gazlıgölde Kalacak Yerler
Kaplıca alanında toplam yatak kapasitesi yaklaşık 1000 olan çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Gazlıgöl’ün Tarihçesi
Efsaneye göre, Kral Midas her şeye sahip olmasına rağmen hiç çocuğu olmayan bir kralmış kral bu  duruma çok üzüldüğünden gece gündüz Allah’a yalvarıp yakarırmış bir çocuğu olması için. Nihayet  Kral Midas’ın dünyalar güzeli bir kızı olmuş Kralın kızı Suna , Genç kızlığa adım attığı yıllarda  illet bir  hastalığa yakalanmış. Bu Güzel Kızın vücudunda çıbanlar çıkmış. Bu sulu çıbanları hiç bir hekim  iyileştirememiş. Ağrısına , sızısına ve bir türlü iyileşmeyen bu yaraların üzüntüsüne dayanamayan  güzel kız Suna; yollara düşmüş. Dağ tepe demeden gezip dolaşır olmuş . Kral Midas kızını   kollamaları için peşinden gözcü yollamış. Kralın güzel kızı Afyonkarahisar toprakları içindeki Gazlıgöl mevki yakınlarına kadar gelmiş.  Tam yaz aylarında olduğu için Suna çok susamış.

Biraz su içmek için su aramış.  Gazlıgöl kaplıcasının bulunduğu yerlerde Yeşilliklerle çevrili bir su görmüş. Susuzluktan kavrulan  kızcağız, çevresindeki bataklığa aldırmadan suya koşmuş. Eğilerek o çamurlu sudan kana kana  içmiş. Birde bakmış suyun deydiği yerlerde bir tatlı Gıcıklanma, bir sancı kesilmesi, bir huzur oluşmuş. Güzel kız atmış kendisini çamurlu suyun içerisine ağrıları yavaşlamış.

Sudan çıkıp günlerdir uykusuz  ve yorgun olduğundan uzanıvermiş oraya ve derin bir uykuya dalmış. Suna uyandığında ağrılarının  kalmadığını, çıbanlarının kurumaya başladığını görmüş. O suyun yanında bir hafta kalmış. Bir hafta  Sonra çıbanları yaraları tamamen geçmiş.  Eski güzelliğine kavuştuğunu gören  güzel Suna sevinçinden deliye dönmüş. İleride onu gözleyen gözcüler, kızın iyileştiğini anlayınca  yanına gelmişler. Suna başına gelenleri anlatmış ve saraya dönmüşler. Kızını merak edip gece  gündüz yas tutan Kral Midas, kızının bu iyileşmiş halini görünce çok sevinmiş ve kızana “Seni hangi  hekim iyileştirdi?” kızım  söyle Hekim başı yapayım demiş.

Suna’da beni hekim değil, ülkeden çıkan sıcak bir  su iyileştirdi Baba diyerek cevap vermiş. Bunun Üzerine Kral “Tez oraya bir hamam yapılsın gelen  geçen dertlilere derman dağıtır” diye ferman vermiş. Bu Kaplıcanın Frigyalılar zamanından buyana kullanıldığı sanılmaktadır.

 

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Prostat Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Prostat kanserinin evreleri hakkında sizler için bulduğumuz videolar aşağıdaki gibidir. Prostat kanserinin evreleri hakkında, bu videoları izleyerek...

Kapat