Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Zararlılar / Gazlı Ve Şekerli İçecekleri Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler
Gazlı Ve Şekerli İçecekleri Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler

Gazlı Ve Şekerli İçecekleri Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Gazlı Ve Şekerli İçecekleri Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler Nelerdir? Gazlı içecekleri bırakmanız için geçerli sebepler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gazlı Ve Şekerli İçecekleri Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Gazlı içecekleri bırakmak için o kadar çok sebep varken hala insanların bu kadar çok gazlı içecek tüketiyor olmalarına şaşırmamak elde değil. Bu, sağlığınız için gerçekten de üzerinde durmanız gereken bir konu. İşte size gazlı ve şekerli içecekleri bırakmanızı önermemizin nedenleri…


Kimyasallar
Diyet içecek tükettiğiniz için gazlı ve şekerli içecekleri bırakmanıza gerek olmadığını mı düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Diyet kolalar yapay tatlandırıcılar içerirler ve araştırmalar sonucunda bunların kansere sebep olduğu ispatlanmıştır. Üstelik daha geçtiğimiz günlerde birçok kola firması, içeceklerini renklendirmek için kullandıkları maddelerden birinin kansere sebep olabileceği korkusuyla, bu maddenin kullanımından vazgeçtiler.

Boş kaloriler
Eğer tercih ettiğiniz gazlı içeceklerinizin etiketlerine bakarsanız ne kadar çok kalori içerdiklerini görürsünüz. Bu kalorilerin çoğunun sebebi şekerdir, üstelik şekerden aldığınız kalorilerin çoğu da gerçek şekerden gelmiyor, yüksek fruktozlu mısır şurubundan geliyor ve vücudumuz bu şurubu normal şeker gibi işlemiyor. Eğer bu kadar çok kalori almak istiyorsanız, gazlı içecek yerine neden hem besleyici, hem lezzetli bir şey yemeyesiniz? Size tavsiyemiz, gazlı ve şekerli içecekler yerine doğal, şeker ilavesiz meyve sularını tercih edin. Hala vücudunuz bir miktar şeker alacaktır ama bunun yanında antioksidanlar ve besleyici maddeler de alacaktır.

Kemiklerinize yapacağı etkiler
2001 yılında Creighton Üniversitesi Osteoporoz Araştırma Bölümü’nün yaptığı bir çalışma sonucunda, gazlı ve şekerli içecek tüketen insanların zayıf kemiklerinin olmasının iki nedeni olduğu ortaya çıkmıştır. İlk sebep; gazlı içeceklerdeki kimyasalların vücudunuzdaki kalsiyumun dışarı atılmasına sebep olması ve diğer sebep ise; gazlı içecek tüketenlerin süt gibi kalsiyum açısından zengin içecekler tüketmemesidir.

Kafein
Çoğumuz için kafein olmazsa olmazdır. Onun sayesinde sabah uyanır ve güne devam ederiz. Ama kafein bazı insanlarda insomnia, gerginlik, mide rahatsızlıkları ve çarpıntı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Eğer gazlı içeceklerden vazgeçemiyorsanız, en azından içinde kafein olmayanları tercih edin.

Bağımlılık
İçerisindeki tüm şeker ve kafein oranları yüzünden gazlı içecekler son derece bağımlılık yapıcı olabilirler. Bu nedenle gazlı içecekleri bırakmak bazı insanlar için oldukça zordur.

Çürükler
Yüksek miktarda şeker ve asit alımı sonucu dişlerde çürüme meydana gelir. Çünkü ağzımızda bulunan natürel bakteriler, gazlı içeceklerdeki şeker ile beslenirler. Asit ise, dişiminiz minesinin zayıflamasına neden olur.

Bağışıklık sisteminize vereceği zararlar
Gazlı içeceklerdeki şeker, içildikten sonraki 5 saat boyunca, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur.


Gördüğünüz gibi asitli ve şekerli içeceklerin birçok zararı vardır. Doğal meyve sularını, maden sularını ve bol bol su içmeyi tercih etmeniz, sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin 5 İyi Neden

Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin 5 İyi Neden Nedir? Diyet koladan vazgeçmeniz için iyi sebepler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin...

Kapat