Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

sagligimicin

Administrator
Yönetici
Orta Kulak İltihabı Neden Olur?Orta Kulak İltihabı Neden Olur? Orta Kulak İltihabının Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Orta Kulak İltihabı Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tıp dünyasında ‘otitis media‘ olarak adlandırılan orta kulak iltihabı, orta kulağın iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyondur. Orta kulak, kulağın kulak zarının arkasındaki bölümüdür. Ses ulaştığında hareket eden ve sesi kulak zarına ulaştıran 3 minik kemik barındırır. Orta kulağın içi genellikle hava doludur ancak eğer iltihaplanma varsa, bu boşluk sümüksü bir sıvı (mukus) ile dolar.

Kulaktaki östaki borusu orta kulağı boğaza bağlayan ve yutkununca açılan küçük kanaldır. Bu açılma hareketi havanın rahatça dolaşmasını ve kulağın içi ile dışı arasındaki basınç farkının dengelenmesini sağlar. Kulak iltihaplandığı zaman östaki borusu gerektiği gibi açılamaz ve mukus orta kulakta kalır. Bu sıvının, boğaz ya da burun...

Orta Kulak İltihabı Neden Olur? yazısının devamı...
 
Son düzenleme:
Üst