Mide Kanseri, Belirtileri, Bulgular Ve Tedavisi

sagligimicin

Administrator
Yönetici
Mide Kanseri, Belirtileri, Bulgular Ve TedavisiMide kanseri nedir?
Tüm dünyada kansere bağlı ölümlerin %10′nundan sorumlu olan mide kanserleri dünyada akciğer kanserinden sonra en yaygın 2. kanserdir. Mide kanserinde genel olarak 5 yıllık sağ kalım %15-20 civarındadır. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde ve 60 yaşından sonra mide kanserine yakalanma riski daha fazladır.


Mide kanserlerinin %95′i mukus üreten mide mukoza hücrelerinden köken alır (adenokarsinom). Geri kalan %5′i farklı hücreler içeren tümörlerden oluşur. Bunların %80′i midenin orta parçası ve alt parçasında oluşur. Mide kanseri komşu organlara yayılım gösterebilir ya da lenf nodları aracılığı ile veya kan yoluyla yayılabilir.

Risk faktörleri
- Diyet ve çevresel faktörler; mide kanseri gelişiminde rol oynadığı bilinen en önemli etmenlerdir. Çevresel faktörler, bağışıklık sisteminin bazı hastalıkları, aşırı tuz kullanımı, nitrit içeren besinlerin aşın miktarda tüketilmesi ve helikobakter pilori enfeksiyonu kanser gelişiminde rol oynayabilmektedir. Özellikle tuzlanmış ve tütsülenmiş gıdaların...

Mide Kanseri, Belirtileri, Bulgular Ve Tedavisi yazısının devamı...
 
Son düzenleme:
Üst