Fizik Tedavi Nedir?

Fizik Tedavi Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Fizik Tedavi Nedir? Fizik Tedavi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Fizik Tedavi Nedir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fizik Tedavi ya da İngilizce deyimi ile Fizyoterapi; hastalık, yaşlılık ve benzeri nedenlerden ötürü kaybedilen fiziksel fonksiyonların iyileştirilmesi amaçlı gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Kaybedilen fonksiyonları geri kazandırmak için sıcak ya da soğuk su uygulaması, egzersizler gibi tedaviler uygulanır. Uygulamalar, hastalığın türüne göre değişmektedir.

Bir fizik tedavi merkezinde, size tedaviyi uygulayacak olan kişi muhakkak bir uzman doktor olmalıdır. Fizik tedavi, tıp fakültesinden sonra fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanlık eğitimini almış olan doktorlarca (fiziatrist) planlanan tedavilerden oluşur.

Fizik tedavi, kişinin fiziksel fonksiyonlarını geri kazanması için çalışmasıyla kalmaz, bununla birlikte duygusallık ve sosyallik gibi konuları da beraber işler.

Hipokrat zamanından beri fizik tedavi uygulanmaktadır. O zamanlarda hastalar daha temel olan masaj, termal su gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılıyordu. Ancak bugün uygulanan modern fizik tedavi uygulamaları 17. yüz yılın başlarında Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Türkiye’de ise 1961′de Hacettepe Üniversitesi’nde Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu’nun açılmasıyla fizyoterapistlik mesleğinin temelleri atılmıştır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi

Kansızlık Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi Nasıldır? Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi ​yazısını sadece...

Kapat