Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Fazla Mutluluk Kalbe Zarar
Fazla Mutluluk Kalbe Zarar

Fazla Mutluluk Kalbe Zarar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Japon araştırmacılar tarafından yirmi yıl önce saptanan kırık kalp sendromu özellikle son on yıldır Batı ülkelerinde de dikkat çekmeye başladı. Takotsubo kardiyomiyopatisi olarak da bilinen sendromda kalbin sol karıncığında geçici bir balon oluşuyor, kalp kasnının pompalama işlevi geçici olarak etkileniyor ve kalp kası zayıflıyor. Böyle bir durumda kişide kalp krizine benzer, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Genellikle duygusal travma sonucu ortaya çıkan kırık kalp sendromu nadiren ölüme neden oluyor. Yeni bir araştırmaya göre ise mutluluk da kalbe kırık kalp sendromunun yaptığı etkiyi yapıyor.

İsviçre Zürih Hastanesi’nden bir ekip, kırık kalp sendromu tanısı konmuş ve tanı ile ilgili en fazla veri alınan 1750 hasta üzerinde bir araştırma yaptı. Sonuçlara göre kırık kalp sendromu yaşayan bazı hastalarda bu sendrom mutlu bir olaydan sonra gelişmiş. Vakaların 485’i duygusal bir durum tarafından tetiklenmiş. Bunların 465’ini yani %96’sını üzüntü ve stres tetiklerken, 20’sini yani
%4’ünü olumlu bir olay tetiklemiş. Kırık kalp sendromunu tetikleyen mutlu olayların doğum günü partileri, düğünler, kutlamalar, spor müsabakalarında kazanılan başarılar, yeni doğumlar olduğu, üzücü olayların ise bir yakının kaybı, cenaze törenleri, kazalar, sağlık durumu ile ilgili kaygılar ve ilişki problemleri olduğu görülmüş.

Araştırmacılardan Jelena Ghadri kırık kalp sendromunu tetikleyen, daha önce düşünülenlerden farklı etkenler olabileceğini gösterdiklerini söylüyor. Bulgularının kırık kalp sendromunun klinik spektrumunu genişlettiğini düşünüyor.

Ghadri doktorların göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikâyetleriyle başvuran hastaların durumunu değerlendirirken hasta üzücü ve stresli bir olay yaşamamış olsa bile kırık kalp sendromu ihtimalini göz önünde bulundurmak gerektiğini söylüyor. Mutlu ya da üzücü bir olayın neden olduğu bu sendromun her iki şekli de kadınlarda ve yaşlılarda daha yaygın görülüyor, kırık kalp sendromu  vakalarının çoğuna menopoza girmiş kadınlarda rastlanıyor. Şimdi ise ekip kırık kalp sendromunu tetikleyen mekanizmanın altında yatan sırrı bulmak için daha ileri çalışmalar yapmak istiyor. European Heart Journal dergisinde yayımlanan çalışmanın  araştırmacılarından Christian Templin mutlu ve üzücü olayların merkezi sinir sisteminde benzer tepkilere yol açmasının mümkün olabileceğini söylüyor.

BILIM_VE_TEKNIK_20160501_4

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sabit Ortodonti Tedavi

Tel tedavisine başlıyorsanız, cevaplanmasını istediğiniz sorular olabilir. Ağrı duyacak mıyım? Tellerinizin  takıldığı ilk 3-5 gün  boyunca hafif düzeyde ağrı hissedebilirsiniz....

Kapat