Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Etiket Okumayı Biliyor Musunuz?
Etiket Okumayı Biliyor Musunuz?

Etiket Okumayı Biliyor Musunuz?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bugün herhangi bir markete girip de paketsiz bir gıdayla karşılaşmak, neredeyse imkânsız. Peki, o paketlerin üzerindeki etiketleri doğru okuyor muyuz?

Yemekleri evde yapsak da, dışarıdan “hazır” hiçbir şeyi mutfağımıza sokmadığımızı düşünsek de, salçalardan soslara, baharat karışımlarından makarnalara kadar birçok yiyecek ya da içeceği “paketli gıda” olarak satın alıp tüketiyoruz. Bu yaygın kullanım durumunda da hepimizin gıda paketlerinin üzerindeki etiketleri doğru okuması zorunluluk haline geliyor. Çünkü bu etiketler, sağlıklı beslenme açısından son derece önemli ipuçları içeriyor.

Doymuş yağ oranını inceleyin: Dünya Sağlık Örgütü, çok fazla doymuş ve trans yağ tüketimini kalp hastalıklarıyla ilişkilendiriyor. Bu yağlar, kandaki LDL (Low Density Lipoprotein), yani “kötü” kolesterol seviyesini yükselterek damarların içinde yağ birikimi ya da plak oluşmasına sebep oluyor. Kısacası, ne kadar az doymuş yağ, o kadar düşük kötü kolesterol seviyesi. Trans yağ oranına bakın: Sağlıklı bir gıda maddesinde trans yağ oranı sıfır olmalı.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
SAĞLIKTA BÜYÜK VERİ DEVRİMİ – DOKTORUN SENSİN!

Büyük veri ve yapay zeka teknolojilerinin yükselişi son dönemde çok dikkat çekerken, Silikon Vadisi’nin devleri bu teknolojik altyapı üzerinden hayatımızı...

Kapat