Et Beni

Et Beni

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Et Beni Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir? Et Beni Oluşum Nedenleri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Et Beni yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Et beni cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur. Polip, papillom ve nevüs gibi isimlerle anılır. Cilt renginde olabildiği gibi kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir.Büyüklükleri çok değişkendir ve tedavi edilmediği sürece büyümeye devam edebilir.1 mm ben olabilir ama 5-10 cm ye kadar da büyüyebilir. Genellikle zararsız,şikayet yapmayan,ezilmedikçe ağrımayan yapılardır. Hastalar daha çok estetik kusurdan şikayetçi olurlar. Siğil (verruko vulgaris) ile karıştırılabilir,siğillerin üzeri karnabahar gibi pütürlüdür et benleri pütürlü değil dügün yüzeylidir. Bir diğer fark ise siğiller bulaşıcıdır ve yayılabilir benler bulaşıcı değildir.

Et benleri genellikle sürtünme alanları ve vücut kıvrımlarında oluşur ama vücudun her yerinden çıkabilir. Orta yaştan sonra daha sık ortaya çıkar. En sık görüldüğü yerler boyun göz kapakları ve koltuk altıdır ama vücudun her yerinde görülebilir. Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır. Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir.

Et beni neden oluşur?

  • Boğazlı kazak dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme
  • Gebelik
  • Genetik (bazı ailelerde daha sıktır)
  • Şişmanlık (cilt kıvrımlarının sürtünmesi ile oluşur)
  • Şeker hastalığı(sebebi bilinmeyen bir şekilde diabet hastalarında daha sık ortaya çıkar)

Et benleri nasıl tedavi edilir?
“Bene dokunursan kanserleşir” veya “bene dokunma” düşüncesi et benleri için de söylenir ama bu düşünce bilimsellikten çok uzaktır. Bazen sapını sıkıca bağlayarak (anlamsız bir şekilde at kuyruğuyla bağlayanlarda vardır) çürüyüp dökülmesi beklenir. Pratik çözüm gibi görünse de sağlıklı bir yöntem değildir enfeksiyon riski taşır ve ağrılıdır. Benin kökü kaldığı için sıkça tekrar büyür.

Beni ameliyatla alma:Teknolojinin olmadığı kliniklerde ve daha pahalı olduğu için döner sermayeden pay alınan devlet hastanelerinde uygulanır. Benin çapının iki katı uzunlukta ameliyat izi kalır. Çizgi şeklinde iz olduğu için çirkin görünür.

Buharlaştırma ( Koterizasyon): Her tür et beninin tedavisinde uygulanabilir % 95 tek seansta bir daha oluşmamak üzere kaybolur. Zorlukla fark edilebilecek kadar iz kalabilir ama önceki haline göre çok daha güzel görünür ve ameliyatla almaya kıyasla çok daha az bir iz kalır.

Radyo frekansla ( RF ) et beni tedavisi: Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesi şeklinde bir enerjidir,buharlaştırma yönteminde olduğu gibidir.

Krioterapi ( dondurarak ben tedavisi ): Dondurularak koparılır dondurulacak alanın sınırları net olmayacağı için gereğinden fazla dokuya zarar verilebilir ve bu sebeple derin çukurluk kalabilir.

Lazerle ben tedavisi: Et benlerinde uygulanmaz.

Et Beni Tedavisi İz Bırakır Mı?
Uygulanan tekniğe bağlıdır, buharlaştırma ve radyo frekansta iz kalmaz ameliyat ve krioterapide iz kalır. Tedavide hastayı rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz. Et beni tedavisi tüm resmi kurum hastalarına uygulanmaktadır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Solaryumun Tehlikeleri

Solaryumun Tehlikeleri Nedir? Solaryumun Tehlikeleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Solaryumun Tehlikeleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat