Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Estetik Diş Hekimliği Nedir? Estetik Diş Hekimliği hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Estetik Diş Hekimliği​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Estetik diş hekimliği; diş ve ağız bölgesinde yeniden düzenlemeler yaparak sağlıklı, doğal ve güzel bir gülümsemeyi bireylere kazandırmayı hedefleyen diş hekimliği dalıdır.

Estetik diş hekimliğine konu olan başlıca uygulamalar laminate veneer porselenler, metalsiz porselen kaplamalar ya da köprüler, diş beyazlatma uygulamaları, inley / onley dolgular, zirkonyum porselenlerdir.

Porselen Kaplamalar
Laboratuar ortamında kişiye özel olarak yapılmış, yaklaşık tırnak kalınlığında ve diş renginde kabuklar olup, bu kaplamalar var olan doğal dişinizin üzerine yapıştırılır. Renksiz ve görünüm olarak şeffafa yakındırlar.

Laminate veneer porselenler üzerine yapıştırılan dişin yapısına, dişin uzunluğuna ve dişin rengine uygun olarak doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Porselen kaplamalar, dişler arasındaki boşlukların giderilmesinde, zamanla yıpranmış ya da eğrilmiş dişlerin estetik görünüme kavuşturulmasında, rengi bozulmuş dişlerdeki problemlerin giderilmesinde kullanılabilmektedir.

Bonding
Bonding tekniği özellikle ağızdaki ön dişlerde meydana gelen renk ve şekil problemlerini, yine ön bölgede bulunan dişler üzerindeki çatlak veya kırıkları onarmakta kullanılmaktadır. Kullanılacak bonding malzemesi doğal dişlerler ile uyumlu hale gelecek şekilde kompozit malzemeden hazırlanır. Daha sonra bonding uygulanacak bölge hafifçe törpülenir ve sürülecek jel yardımı ile kompozit malzeme yapıştırılır. Uygulanan materyalin sertleşmesi yüksek yoğunluklu ışık sayesinde sağlanabilmektedir. Son aşamada uygulanan bonding cilalanır ve parlatılır.

Beyaz Kompozit Dolgular
Beyaz kompozit dolgular diş rengindeki dolgulardır. Bu dolgular doğal dişiniz ile aynı renkte hazırlanır. Beyaz dolgular olarak da adlandırılabilen kompozit dolgular dişler için arzu edilen estetiği sağlamak için gelişmiş laboratuar teknikleri kullanılarak kişiye özek olarak hazırlanır. Kullanılan bileşim silikon dioksit parçacıkları olan bir plastik bileşendir. Diş renginde olduğu için halk arasında genellikle beyaz dolgu olarak bilinmektedir. Kompozit dolgu çiğneme basınçlarına karşı dayanıklı ve aşınma mukavemeti yüksek dolgu maddesinden hazırlandığı için arka bölümde yer alan dişler üzerinde de kullanılabilmektedir.

Diş Beyazlatma
En bilinen estetik diş hekimliği uygulamalarından biri olan diş beyazlatma, çeşitli nedenlerle meydana gelen dişler üzerindeki renkleşmelerin giderilmesini sağlamaktadır. Sıklıkla tüketilen başta çay, kahve, sigara ve benzeri maddeler geçen zamanla birlikte dişlerde sararma ve renk değişikliğine neden olan faktörlerden bazılarıdır. Genel olarak diş beyazlatma ofis tipi (diş kliniğinde) ve ev tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bruksizm (Diş Gıcırdatma)

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir, Sebepleri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?​ Bruksizm (Diş Gıcırdatma)​​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bruksizm (Diş Gıcırdatma)​ ​yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat