Anasayfa / Sağlık Rehberi / Doğru Bilinen Yanlışlar / Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar
Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar

Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

YANLIŞ: Botox yılan zehiridir. Botox yüzdeki, boyundaki kırışıklıkları ve çizgileri gidermek için uygulanan bir tıp yöntemidir. Özelikle estetik ameliyattan bıçak altına yatmaktan çekinen bayanların ilgi ile rağbet ettiği bir uygulamadır. Botoks, Clostridium Botulinumadlı bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bir ilaçtır. Bu madde sinirlerden kaslara uyarının iletimini bloke ederek kasların gevşemesini sağlar. Özellikle yüzdeki mimik çizgilerinde etkili olan Botoks uygulama; aynı zamanda birçok hastalığın tedavisinde de farklı branştaki hekimler tarafından güvenle kullanılır. Yılan zehiri değildir.

YANLIŞ: Botox felce zemin hazırlar. Botox sadece enjekte edilen kasa sinirler aracılığıyla gelen kasılma emri iletisini bloke ederek kasın geçici süre kasılmasını engeller. Yani felç eder bilgisi yanlıştır.

YANLIŞ: Uzun süreli botox uygulaması zararlıdır, Botox uygulanan bölge eskisinden kötü bir görünüme kavuşur. Estetik operasyon yaptıran hastalar ameliyat, botoks ya da yağ dolgusu gibi uygulamaların öncesindeki görüntülerini zamanla unuturlar. Bu nedenle botox’un etkisi bittiğinde kişi o bölgenin daha kötü bir hale geldiğini düşünebilir. Bu nedenle uygulanacak işlemler öncesi ve sonrası fotoğraflar çekilip her hasta için arşiv çalışması yapılmasını öneririz. Zira kötü bir görünüme kavuşması söz konusu değildir.

YANLIŞ: Benlerin Alınması Kanser Oluşumunu Tetikler.
Risk faktörü yaratan benin tecrübeli ve uzman bir cerrah tarafından alınması kişiyi ileride yaşayabileceği pek çok problemden kurtarır.

YANLIŞ: Erkeklerde estetik burun ameliyatı doğal durmaz.
Erkeklerin estetik burun ameliyatlarına yaklaşımı, kadınlardan farklıdır. Ameliyat olduğunu bir kadın sorun etmez iken, bir erkek için bu durum ciddi bir stres kaynağı olabilir. Öte yandan erkek ideal burun yapısı, kadın ideal burun yapısından farklıdır. Bu kurallar çerçevesinde burun şekli bilgisayarda hasta ile beraber tespit edilebilir. İstenilen hatlarda mutabık kalındıktan sonra hastanın da ek bir sağlık problemi yok ise rutin testler uygulanarak ameliyata hazırlanır.

YANLIŞ: Estetik burun ameliyatından sonra burun düşebilir. Gelişen teknolojilerle beraber son yıllarda burnu oluşturan her yapıyı ayrı ayrı ele alan çeşitli ameliyat yöntemleri gelişti. Bunlar başarıyla uygulandığında hastada burun düşmesi problemi yaşanmaz. Ancak burun ucu hareketli bir yapı olduğu için burun ameliyatı sırasında doğru teknikler uygulanmazsa, zamanla yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru düşme görülebilir.

YANLIŞ: Burun ameliyatı sonrası denize girmek risklidir. Deniz suyu, özellikle burun ameliyatlarından sonra burun içi kabukların düşmesini hızlandırarak fayda sağlamaktadır. “Hastalar burun ameliyatlarından bir hafta sonra günlük yaşantılarına rahatlıkla devam edip, bir ay sonra ise denize girip güneşlenebilirler. Geliştirilen yeni ameliyat teknikleri ile morlukların iyileşme süresi de çoğunlukla 1 haftayı geçmez. İyileşme sürecinde deniz suyu spreyleri ilaç olarak, burnun daha kolay iyileşmesi için kullanılır. Bu sebeple biz özellikle estetik burun ameliyatından 10 gün sonra hastalara denize girmelerini öneririz. Deniz suyu ödem çözücü etkisi vardır. Sprey kullanmadan, doğal yollarla iyileşmeye katkı bile sağlayabilir. Böylece iyileşme süresi kısalır.

YANLIŞ: Göğüs büyütme operasyonunda kullanılan silikon protezler ile meme kanseri riski artar. Operasyon Sonrası bebek emziremeyiz.
Meme protezinin, kansere neden olmadığı birçok bilimsel araştırmacının yaptığı araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Göğüs büyütme operasyonu sonrasında süt bezleri ve süt kanalları zarar görmez. Böylelikle, olası bir emzirme süreci de olumsuz etkilemez. Operasyon sonrası anneler bebeklerini rahatlıkla emzirebilir.

YANLIŞ: Göğüs protezi ameliyatından sonra göğüsler sarkmaz. Operasyon sonrası, fazla kilo alındığı taktirde veya vücuda oranla çok büyük protez kullanılmışsa göğüste sarkma görülebilir.

YANLIŞ: Kilo Vermek için Liposuction ve Lazer Lipoliz ideal bir yöntemdir. Liposuction ve Lazer Lipoliz yaşa, cinsiyete, ve çeşitli dış faktörlere bağlı olarak vücudun belli bölgelerinde öbekleşmiş yağ birikimlerinin alınması ve vücüt hatların düzeltilmesine yönelik bir operasyondur. Liposuction ve Lazer Lipoliz operasyonu kilo verme amacıyla uygulanmaz. Bu operasyonda alınabilecek yağ miktarının bir sınırı vardır.

YANLIŞ: Kış ayları soğuk olduğundan, yaz ayları ile güneş faktörü nedeniyle estetik ameliyat olunmaz!
Estetik cerrahi alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde her mevsim aynı konforda estetik operasyon geçirmek mümkün hale gelmiştir. Bu operasyon şu mevsimde yapılabilir ve ya yapılamaz ibaresi doğru bir tanımlama olmaz. Genelde operasyonlar kışın tercih edilir. Ancak yazın da operasyon yapılması mümkündür. Özel bir mevsim tercihi söz konusu değildir.

YANLIŞ: Sezaryen doğum ile karın germe operasyonu birlikte yapılabilir.
Bir doktor olarak bu iki operasyonun aynı anda yapılması uygun bulmuyorum. Karın bölgesinin kendini toparlaması ve son halini alması için en az 6 ay beklemek daha doğru bir seçim olacaktır.

YANLIŞ: Şeker hastası liposuction yaptıramaz.Bilinen aksine diyabet hastaları, bu ameliyatlardan en çok faydalanan gruptur. Hatta Amerika’da şeker hastalığı tedavisinde tedavide liposuction kullanıldığını biliyoruz. Kiloya bağlı tansiyon hastalarına da liosuction yaptırabilir.

YANLIŞ: Göz kapağı ameliyatları hastanın görme yetisinde sorun yaratabilir. Göz kapağı estetiği (blefaroplasty) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara destek olan göz çevresi bölümleri gerginleştirilmesi işlemidir. Uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin yaşlı, yorgun görünümü daha genç ve dinamik bir görünüme dönüştürülür. Yaşlanmanın etkisiyle düşen göz kapaklarına yapılan operasyonlar, göze zarar vermez. Aksine birçok hastada görülen ileri yaşa bağlı göz kapağı kaynaklı görme zorluğunu önler.

YANLIŞ: Kepçe kulak operasyonları sadece yetişkinlere yapılır. Estetik kaideler açısından bakarsak kulağın kafatasına belli bir açıda ve yakınlıkta olması gerekir. Özellikle ilköğretim ve ergenlik döneminde bu durum çok ciddi sorunlara yol açar. Oluşan psikolojik travma okul başarısını, bireyin sosyalleşmesini negatif olarak etkiler. Bu sıkıntıları önlemenin en doğru yolu biran önce sorunu ortadan kaldırmaktan geçmektedir. Kepçe kulaklar birçok çocukta psikolojik ve ruhsal sorunlara yol açar. Ayrıca sosyal hayattaki yansımaları çocukların karakterini olumsuz yönde etkiler. Kepçe kulak ameliyatları okula başlamadan 5-6 yaşından itibaren yapılabilir.

YANLIŞ: Plastik cerrahlar sadece estetik ameliyat yapar. Günümüzde estetik ameliyatlar, plastik cerrahların yaptığı operasyonların yalnızca yüzde 20- 30’unu kapsamaktadır. El cerrahisi, yüz yaralanmaları, doğumsal anomaliler, açık yaralar, cilt kanserleri, yanığın erken ve ileri dönem bozuklukları gibi birçok alanda ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

YANLIŞ: Plastik cerrahlar dikiş attığında ciltte kesinlikle hiçbir iz kalmaz. Cildin herhangi bir bölgesi darbe aldıysa, yaralandıysa ya da kesilip dikildiyse mutlaka iz kalır. Plastik cerrahlar ameliyatlarda izi saklamak ve daha az belirgin hale getirmek için gerekli donanıma sahiptir; günümüz teknolojiyle izleri tamamen yok etmek mümkün değildir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi...

Kapat