Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Anne Oldum / Doğum Sonrası Annelik / Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın
Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın

Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın
Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Aklınız karışık. Kocanız, insanlara değer veren biri, hayvanları da sever ve acil durumların üstesinden mükemmel bir şekilde gelir, ama konu bebeğiniz olunca, o mükemmel adam birdenbire beceriksiz, sert ve umursamaz mı oluyor? Üstelik sizin bebek konusunda gerçekten de yardıma ihtiyacınız var.

Yeni anne olan kadınlargenellikle eşlerinin bebeklerine zarar vereceğinden korkar ve bu nedenle eşlerini eleştirir, kavga çıkarır,titizlenir ve erkeklerin bebekler ile ilgili bir şey yapmasını zorlaştırırlar. Kimse birinin kendisine yanlış yaptığını söylemesinden hoşlanmaz.

Ama eşlerinin kötü bir şey yapmasından korkanlar bir tek yeni anneler değildirler. Babalar da bebeğe zarar vermekten korkarlar. Çünkü o küçücük, minicik şey ortada sebep yokken ağlamaya başlar ve bu konu hakkında babaların pek de deneyimi yoktur.

Anne, dokuz ay boyunca bir bebeğin dünyaya geleceğini ve içinde büyüdüğünü bilir ve bu duruma alışır, ama baba için durum tamamen farklıdır. Bir gün, bir karısı ve onun kocaman bir göbeği vardır, ertesi gün ise bir oğlu ya da kızı vardır. Bu nedenle eşinizin duruma adapte olamamasını yadırgamayın ve onun bebeğe alışması ve size yardım edebilmesi için rahatlamasını sağlayın.


Bir erkeğin babalık fikrine alışmasını nasıl kolaylaştırırsınız?

  • Beraber bebekler hakkında kitaplar okuyun ve notlar alın. Bu notları ikiniz için de aldığınızın farkında olun (siz de yeni anne oluyorsunuz ve henüz her şeyi bilmiyorsunuz).
  • Babanın bebekle baş başa vakit geçirmesine izin verin (etrafta anne hiç olmadan).
  • Babaya, bebeğin altını değiştirmesini, bebeği beslemesini söyleyin ve onu sakın eleştirmeyin. Hatta siz o sırada odada olmayın bile. Bu sizin babaya güvenmeye alışmanızı da sağlayacaktır.
  • Eğer eşinize biraz zaman ve sorumluluk verirseniz, o da bebek konusunda daha rahat olmaya başlayacaktır ve daha da iyisi bebekle geçirdiği bu zaman onunla gerçek bir bağ kurmasını sağlayacaktır.


İkinizi de yeni bir hayat bekliyor. Bu fikre ve rutine alışmak biraz zaman alsa da, gün geçtikçe iyi birer ebeveyn olma yolunda ilerleyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeği İle Seyahat Edecek Annelere Öneriler Nelerdir ?

Bebeği İle Seyahat Edecek Annelere Öneriler​ Bebeği İle Seyahat Edecek Annelere Öneriler Nelerdir ? Bebeği İle Seyahat Edecek Annelere Öneriler hakkında sizin...

Kapat