Anasayfa / Sağlık Rehberi / Madde Bağımlılığı / Eroinin Metadon Ya Da LAAM Tedavi Programları
Eroinin Metadon Ya Da LAAM Tedavi Programları

Eroinin Metadon Ya Da LAAM Tedavi Programları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Eroinin Metadon Ya Da LAAM Tedavi Programları Nasıldır? Eroinin Metadon Ya Da LAAM Tedavi Programları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Eroinin Metadon Ya Da LAAM Tedavi Programları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Yurt dışında uygulanan tedavi programlarıdır. Reçeteyle yazılan Metadonun entoksikasyona ya da sedasyona yol açması görülmez; günlük aktiviteleri yapmayı engellemez. Ağız yoluyla alınır ve eroinin yoksunluk belirtilerini 24 ile 36 saat arasında bastırır. Etkisi 24 saat içinde sonlanır ki bu eroinin etkisinde 6 kez daha fazla bir zaman demektir. Bu nedenle tedavide günde bir defa alınması yeterlidir. Kişiler Metadon alsalar da eroinden farklı olarak acıyı algılayabilmekte ve duygusal reaksiyonlara sahip olabilmektedirler.

Metadon ayrıca, eroinin yeniden kullanılmasına neden olan craving “şiddetli arzu”yu hafifletir; dindirir. Davranışsal, danışmanlık ve diğer destekleyici çalışmalarla birlikte metadonun, kişinin eroin alimini durdurmasını sağladığı ve daha dengeli/üretici yaşama döneminde kişiye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

LAAM tıpkı metadon gibi sentetik bir opioddur ve 1993’de Amerika’daki “Food and Drug Administration” tarafından eroin bağımlısı hastaların tedavisinde kullanımını onaylamış bir maddedir. Ağızdan alındığı zaman, minimal yan etkilerle, eroinin yan etkilerini 721 saate kadar durdurabilmektedir. Uzun süreli etkisi yüzünden haftada sadece 3 kez kullanımı yeterli olmaktadır. LAAM ve Metadon, uyuşturucunun verdiği zararların azaltılması amacıyla yurt dışında başvurulan yöntemlerdir.

Uyuşturucu ile mücadele, kimi zaman başarılı sonuç vermemektedir. Bu durumda izlenen yol uyuşturucunun verdiği toplumsal, bireysel, psikolojik ve ekonomik zararların azaltılmasıdır. Enjektör değişim programları, Metadon veya LAAM tedavisi bu yönde yapılan çalışmalardan birkaçıdır. Ülkemizde bu tür bir tedavi programı uygulanmamaktadır ve bu maddeler yasa dışı olarak kabul edilmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Eroinin Yoksunluk Belirtileri

Eroinin Yoksunluk Belirtileri Nelerdir? Eroinin Yoksunluk Belirtileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Eroinin Yoksunluk Belirtileri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat