Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Prematüre Bebek / Erken Doğan Prematüre Bebeklerin Gelişimi
Erken Doğan Prematüre Bebeklerin Gelişimi

Erken Doğan Prematüre Bebeklerin Gelişimi

[Toplam:2    Ortalama:1.5/5]
Erken Doğan Prematüre Bebeklerin Gelişimi Nasıldır? Erken Doğan Prematüre Bebeklerin Gelişimi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Erken Doğan Prematüre Bebeklerin Gelişimi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.Erken doğmuş bebekler bir diğer ismi ile prematüre bebekler ne kadar erken doğmuş ise gelişim süreci de bu erken doğumu ile alakalı olarak seyreder. Hem bebeğin anne karnında geçirdiği gelişim hemde bu durumun bebekte yarattığı fiziksel sorunlar bebeğin erken doğumu ile alakalı olarak gelişim sürecine etkide bulunur.

Doğum tarihi üzerinden yapılan gruplamaya göre 24 ile 31 haftalık doğan bebekler ileri derecede, 32-35 haftalık doğanlar orta derecede prematüre sayılır.

36-37. haftasında doğanlar ise sınırdadır. Kilolara göre de 2,5, 1,5 ve 1 kilogramdan daha hafif doğan bebekler olmak üzere üç gruba ayrılırlar.

Eğer prematüre bebek anne karnında normal biçimde geliştiği halde erken doğmuşsa, çoğunlukla doğumdan üç ay sonra diğer bebeklerle aynı boy, kilo ve baş çevresine sahip olurlar. Prematüre bebeklerin pek çoğu 2 yılın sonunda normal doğmuş yaşıtlarıyla aynı gelişim düzeyine ulaşmış olur.

Erken doğumun yanı sıra anne karnındaki gelişiminde de sorunlar olan bebekler içinse durum farklıdır. Bu bebeklerden bazıları 2 yaşını geçtiği halde vücut ölçüleri daha geride kalır.

Prematüre bebeklerin gelişim çizgisi zamanında doğmuş sağlıklı bebeklerle arşılaştırmalı olarak izlenir. Bunun yapılabilmesi için önce erken doğan bebeğin gerçek yaşının bulunması gerekir. Prematüreler için gerçek yaş, anne karnında eksik geçirdikleri dönemdoğum sonrası yaşlarından çıkartıldığında geriye kalan süre olarak hesaplanır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Prematüre Bebek

Prematüre Bebek Nedir? Prematüre Bebek hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Prematüre Bebek yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat