Erkekler Bu Testleri Mutlaka Yaptırmalı

Erkekler Bu Testleri Mutlaka Yaptırmalı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Erkeklerin Aksatmadan Yaptırması Gereken Testler Nelerdir? Erkeklerin Aksatmadan Yaptırması Gereken Testler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Erkekler Bu Testleri Mutlaka Yaptırmalı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Prostat, testis, mesane ve böbrek kanserleri… Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de erkekler için önemli sağlık sorunudur. Erkek kanserlerinin görülme oranları Türkiye’de de r artıyor. Bunun nedenleri ise insan ömrünün uzaması ve gelişmiş cihazlar sayesinde erken tanının daha fazla konulmasıdır.

Erkek kanserleri geç kalındığında üreme ve cinsel sağlığı tehdit eder, en önemlisi ise hayata bile mal olabilir. Ancak tıp dünyası bu kanser türlerine karşı çaresiz değil. Kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi yöntemlerde hızla yaşanan gelişmeler sayesinde ileri evre kanserlerde bile kişinin hayatı kurtulabilir veya uzun yaşam süreleri sağlanabilir.

Ancak yine de erken tanı ve tedavi tüm kanser türlerinde olduğu gibi, erkeklerdeki kanserlerde de yaşamsal önem taşır. Erkeklerdeki olası kanserlerin erken teşhisi için her erkeğin 40 yaşından itibaren, her 2-3 yılda bir batın ultrasonografisi çektirmesi çok önemli.

Erkeklerin aksatmamaları gereken bir başka önemli tanı yöntemi ise PSA (Prostat Spesifik Antijen) testi. Bu test de yaklaşık olarak her 6 erkekten l’inde görülen prostat kanserinde yaşam kurtarır. Bu nedenle risk faktörü olmayan her erkeğin hiçbir sağlık yakınması olmasa bile 45 yaşından itibaren, ailesinde prostat kanseri olanların ise 40 yaşından itibaren her yıl PSA testi yaptırmaları gerekir.

ADAPAZARI_AKSAM_HABERLERI_20150409_9

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Doğru Teknikle Sağlıklı Ağız Ve Diş Sağlığı

Doğru Ağız Ve Diş Sağlığı Hijyeni Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Doğru Ağız Ve Diş Sağlığı Hijyeni Sağlamak İçin Dikkat...

Kapat