Erişkinlerin Aşılanması

Erişkinlerin Aşılanması

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Erişkinlerin Aşılanmaları Gereken Enfeksiyonlar Hangileridir? Erişkinlerin Aşılanması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Erişkinlerin Aşılanması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Her yıl çok sayıda erişkin kişi aşı ile önlenebilir enfeksiyonlar nedeni ile ciddi olarak hastalanmakta ve hatta ölmektedir. Erişkinler çocukluk çağından sonra da aşılanma gereksinimi konusunda bilgi sahibi olmadıklarından kendileri için gerekli aşıları yaptırmamaktadır. Aşağıda 18 yaş ve üzeri tüm erişkin bireylerin aşılanmaları gereken bazı enfeksiyonlar belirtilmiştir. Ayrıntılı bilgi için lütfen bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurunuz.

İnfluenza (Grip): Her yıl yapılır. Özellikle kronik hastalıkları olanlar, hamileler ve yaşlılar influenza aşısını yaptırmalıdır.

Tetanoz, Difteri ve Boğmaca: Tüm erişkinler bir doz Difteri ve Boğmaca aşısını yaptırmalıdır. Tetanoz aşısı 10 yılda bir tekrarlanmalıdır. Gebeler de tetanoz, difteri ve boğmaca aşısını yaptırmalıdır.

Hepatit B: Gençler ve hepatit B yönünden risk altında olan bireyler (ailesinde hepatit B enfeksiyonu olanlar, riskli cinsel birlikteliği olanlar vb) hepatit B aşısını olmalıdırlar.

Hepatit A: Hepatit A’ya karşı bağışıklığı olmayan erişkinler bu enfeksiyona karşı aşılanmalıdırlar.

Pnömokok Aşısı: Kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar pnömokok (zatüre etkeni) aşısını yaptırmalıdır.

Varisella (su çiçeği): Varisellaya karşı bağışıklığı olmayan tüm erişkinler bu enfeksiyona karşı aşılanmaldır.

Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak: Bağışıklığı olmayan tüm erişkinler bu enfeksiyonlara karşı aşılanmalıdır.​

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diyabetik Hastalarda Enfeksiyonlar

Diyabetik Hastalarda En Sık Görülen Enfeksiyonlar Hangileridir? Diyabetik Hastalarda Enfeksiyonlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyabetik Hastalarda Enfeksiyonlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat