Ergenlik ve Aşk Hayatına Giriş

Ergenlik ve Aşk Hayatına Giriş

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Ergenlik ve Aşk Hayatına Giriş hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergenlik ve Aşk Hayatına Giriş yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​

Gençler büyüme evrelerine gelene kadar zaten pek çok şey öğrenmek zorundadırlar. Siz de iyi bir ebeveyn olarak ergen çocuğunuza aşk hayatı ve sevgili olmakla ilgili bu 5 ipucunu öğretin ve ona yardımcı olun!

Gençlerin sevgili olmayı merak etmesi son derece normaldir
Bazı gençler sevgili olmayı diğerlerinden daha erken istemeye başlarlar ve bu son derece normaldir. Kimisi daha erken hazırdır, kimisi değil. Özellikle kızlar, erkeklere göre, bu konuda daha meraklı ve konuşkandırlar ve erkeklerden daha erken olgunlaşmaya başlarlar.

Bundan kaçış yok, ergen çocuğunuz eninde sonunda sevgili olmayı merak edecek ve isteyecek. O gün geldiği zaman bir ebeveyn olarak size de çok iş düşecek, hazırlı olmanızda fayda var!

Gençler nasıl sevgili olunur bilmezler
Bir genç, biriyle flört etmenin kurallarını sınıfta öğrenemez. Evde ise öğrendikleri temel bilgilerdir; birinin kişisel alanına saygı göstermek gibi… Ama asıl bir ilişki için ne gibi fedakarlıklar ve anlayışlar göstermek gerektiğini bilemezler. Bunları zamanla birileriyle çıktıkça ve düzenli bir ilişki esnasında, pratikte yaşayarak öğrenebilir. Siz, ilişkinin gerekliliklerini çocuğunuzla konuşarak, konu üzerinde tartışarak, birlikte olduğunuz kişi ve kendinizi örnek göstererek öğretebilirsiniz. Bu tip konuları açmaktan korkmayın, önemsiz olduklarını düşünmeyin. Böyle şeylerin evde konuşulup öğretildiği bir genç insan ileride kuracağı ilişkilerde daha saygılı olur ve kendi hayatını yine kendi gibi; saygılı insanlarla kurar. Siz de bir ebeveyn olarak bunu istemez misiniz? 

Aileleri, sevgili olmak konusunda konuşan gençler, bu duruma daha hazırlıklı ve daha mutlu bireyler olurlar
Siz, çocuğunuzun mutlu olmasını istersiniz ve unutmayın ki; hayattaki mutluluk, zamanla bulunan bir şeydir. Biliyoruz ki gençler ve onların aşk hayatları ebeveynleri strese sokan bir konu ama siz bu konudaki gerginliğinizi çocuğunuza yansıtmamalı ve sevgili olması ile ilgili limitleri ve kuralları onunla rahatça konuşabilmelisiniz. Rahatlayın ve çocuğunuzla bilgi verici bir konuşma yapın, sonra da hayatının bu evresinin tadını birlikte çıkarın. Bu, aranızdaki ilişkiyi de kuvvetlendirecektir.

Çocuğunuzun da mahremiyete ihtiyacı vardır
Ebeveynler için çocuğunuzun hayatında neler olup bittiğini bilmemek rahatsız edici bir durumdur ama çocuğunuz ergen olup da artık birileriyle çıkmaya başladığında, bir adım geri atmalı ve her şeyi bilmeye çalışmaktan vazgeçmelisiniz. İlk başlarda zorlanmanız çok normal çünkü şimdiye kadar ki ebeveynlik durumunuz değişiyor, artık çocuğunuz büyüyor ve değişim ilk başta insana huzursuzluk verir. Bir diğer yandan da, çocuğunuz sizinle yaşadıklarını paylaşmayı tercih edebilir. Sormak istediği sorular olabilir. Eğer böyle bir durum olursa siz kendinizi onun için her zaman müsait tutun ama bir yandan da her sorusunu kurcalamamanız gerektiğini unutmayın, onun hayatına burnunuzu sokmaya çalışmayın. 

Çocuğunuz hala onun etrafında olmanızı isteyebilir
Gençler ilişki sırasında kendilerini içinden çıkması güç durumlara sokabilirler. Bu sevgili olup, bir yerlere giderken çok sık rastlanan bir durumdur. Böyle durumlar için, çocuğunuz sizi her zaman arayabileceğini bilmeli. Herhangi bir zaman (saat sabahın 5’i bile olsa) herhangi bir yerden onu gidip alacağınızı, herkesin hata yapabileceğini ve onu asla yargılamayacağınızı bilmesi önemlidir. Eminiz ki siz de çocuğunuzun güvende olmasını her şeyden çok istersiniz. Kavga, alkol… vb. bunların hepsi kötü bir randevu deneyimi olabilir.


Kısacası; en iyisini umun ama en kötüsüne de daima hazırlıklı olun ve daima genç kızınızın / oğlunuzun yanında olun!

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kardeş Kıskançlığı Nasıl Engellenir?

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Engellenir?​ Kardeş kıskançlığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kardeş Kıskançlığı Nasıl Engellenir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat