Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Ergenlik&Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı / Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak

Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ergenlik çağındaki çocuklar, aldatmanın veya hile yapmanın neden kötü olduğunu anlayamayabilirler. Hatta sınavda birinden kopya çekmek, onlar için hile yapmak bile sayılmaz. Onlar için kopya çekmek, okuldaki yüklerini azaltmak, bir arkadaştan yardım almak ve her öğrencinin mutlaka yaptığı bir eylemdir.

İnanç sistemleri bu şekilde geliştiği için, ebeveynler aldatmanın ve hile yapmanın kötü bir davranış olduğu konusunda çocuklarını ikna etmekte zorlanabilirler. Ergenlik çağındaki çocuğunuz ile konuşurken, aldatma ve hile yapmanın neden kötü olduğu ile ilgili aşağıda size vereceğimiz tezleri kullanarak, onu daha kolay ikna edebilirsiniz.

Hile yapmak, yalan söylemektir
Kopya çekmenin, öğretmenlerini kandırmak ve gerçek potansiyellerini gizlemekten başka bir şey olmadığını anlatın. Kendi çabaları ile kazandıkları başarılar sayesinde, gerçek anlamda takdir edileceklerini söyleyin.

Hile yapmak, çalmaktır
Hile yaparak, kopya çekerek, sadece başkasının işlerini çaldıklarını ve kendilerinin olduğunu iddia ettiklerini anlatın.

Hile yapmak, başkalarına haksızlık yapmaktır
Onlara, kopya çekerek aldıkları notların, çok çalışan ve bunları hak eden öğrencilere büyük haksızlık olduğunu söyleyin. Ayrıca gelecekte bütün bu başarılar sahte olduğu için, başka insanların beklentilerini karşılamakta zorlanacaklarını ve onları hayal kırıklıklarına uğratacaklarını açıklayın.

Hile yapmak, kendine haksızlık yapmaktır
Hile yapmanın kendini kandırmaktan başka bir şey olmadığını söyleyin. Kendi çabaları ile kazandıkları başarıların, kendilerineolan güvenlerini arttıracağını ve gelecekte çok daha başarılı insanlar olmalarını sağlayacaklarını anlatın.

Hile yapmak, öğrenmeyi yavaşlatır
Bunu, örnekler vererek açıklayabilirsiniz. Mesela; kimya dersinde elementleri öğrenemezlerse, hiçbir kimya sorusunu çözemeyecekleriniz söyleyin. Bunun sonucunda, daha çok kopya çekme ihtiyacı duyacaklarını ve ders konularında çok geri kalacaklarını anlatın.

Hile yapmak, güven sarsar
Bir kere kopya çekerken veya hile yaparken yakalandıkları takdirde, bir daha öğretmenlerinin ona güvenemeyeceğini anlatın. Bir daha kopya çekmeseler bile, bu güveni geri kazanmaları çok zor olacaktır.

Hile yapmak, stres yaratır
Sürekli bir şeyler saklamak, yakalanmak korkmak, sürekli diken üstünde olmaktır. Bu eylemlerin stres yaratmaktan başka bir şey olmadığını açıklayın.

Hile yapmak, öğretmenlerinizi aşağılamaktır
Bilginin güç olduğunu, birinin onlara bir şey öğretmeye çalışmasının bir armağan olduğunu söyleyin. Kopya çekmenin, bu kişilere büyük haksızlık olacağını açıklayın.

Hile yapmak, alışkanlık yaratır
Hile yapmanın sadece lisede kalmayacağını, daha sonra bir alışkanlık haline gelebileceğini anlatın. Bu kötü alışkanlığın daha sonra kendi karakterleri haline gelip, bütün ilişkilerini, başarılarını ve kariyerlerini kötü etkileyeceğini açıklayın.


Ergenlik çağındaki çocuğunuza bütün bu sebepleri teker teker açıklarsanız, aldatmak ve hile yapmak ile ilgili fikirleri değişecek ve bu kötü alışkanlıktan vazgeçeceklerdir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ergenlik Dönemi ve Özgüven

Ergenlik Döneminde Özgüven Gelişimi Nasıl Sağlanır?​ Ergenlik Dönemi ve Özgüven hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergenlik Dönemi ve Özgüven yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat