Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Ergenlik&Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı / Ergen Çocuğunuzla Doğru Tartışmanın Yolları Nelerdir?
Ergen Çocuğunuzla Doğru Tartışmanın Yolları Nelerdir?

Ergen Çocuğunuzla Doğru Tartışmanın Yolları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Ergen Çocuğunuzla Doğru Tartışmanın Yolları Nelerdir?​ Ergen Çocuğunuzla Doğru Tartışmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergen Çocuğunuzla Doğru Tartışmanın Yolları Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzu anlamaya çalışmanız ve doğru taktikler seçerek onunla tartışmanız, aranızdaki ilişkiyi sağlamlaştırır.

Çocuğunuzu disipline sokmaya çalışıyor veya onunla ateşli bir tartışma yapıyor olabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, bir ebeveyn olarak bağırmaya başladığınızda, güvenilirliğinizi kaybedersiniz. Kimin haklı, kimin haksız olduğu fark etmez, sesinizi yükselttiğiniz anda konuşma ya da tartışma bitmiş demektir. Bu durum, ergen çocuğunuza ne anlatmaya çalışıyorsanız çalışın sizi hedefinizden fazlasıyla uzaklaştırır. İşte kendinizi çocuğunuza bağırmaktan alıkoymanız için size üç tavsiye:

1. Tepki değil, yanıt verin
Bu işin sırrı, çocuğunuzla konuşurken duygusal tepkilerinizi denklemden çıkarmanızda yatar. Bunu başarabildiğinizde, çocuğunuzun söylediklerine tepki vermeden cevap verebilir ve kendinizi duygusal olarak daha rahat hissedebilirsiniz. Elbette bunu söylemek gerçekleştirmekten çok daha kolay. Önce çocuğunuzun söylediklerini dikkatle dinleyin ve eğer daha sonra gerekirse tepkinizi ortaya koyun.

2. Çocuğunuzun sorunu sahiplenmesine izin verin
Çocuğunuz karnesinde düşük bir notla eve geldiğinde, o düşük notun kime ait olduğunu düşünün. Siz, sınıfta oturup, o düşük notu almadınız, çocuğunuz aldı. Ona bunu nasıl düzeltmeyi planladığını sorun, gerekli görüyorsanız, küçük bir ceza verin, bir dahaki sefere daha iyi olmasını umut edin ve konuyu kapatın. Çocuğunuzun, sahip olduğu bir sorunu ne kadar çok dert ederseniz, çocuğunuz kendi sorunun sahibi olmaktan o kadar uzaklaşır ve büyük ihtimalle sorun daha da büyür. İşte o zaman gerçekten bağırma isteği duyabilirsiniz.

3. Hayal kırıklığınızı kontrol altında tutun
Çocuğunuzla yaptığınız tartışma sizi üzmeye başladıysa ve kızgınlığınız artıyorsa, bir adım geri çekilin ve konuşmaya ara verin. ”Bu konuyu daha sonra konuşalım.” Demeniz yeterli olacaktır. Odadan çıkın ve sakinleşmeye çalışın. Bu çocuğunuzu üzebilir, ancak istemediğiniz bir şeyler söylemeniz, asıl önemli olan şeye, yani ilişkinize büyük bir zarar verebilir. Mola verin ve herkes biraz daha sakinleştiğinde yeniden konuşmayı deneyin. Sinirlenmeye başlıyorsanız, yeniden konuşmaya çalışmadan önce geri çekilmeyi ve sonra tekrar bir araya gelmeyi unutmayın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak

Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergenlik Çağındaki Çocuğunuz ve Hile Yapmak yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat