Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Ergenlik&Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı / Ergen Çocuğunuz İçin Nasıl Pozitif Bir Rol Model Olursunuz?
Ergen Çocuğunuz İçin Nasıl Pozitif Bir Rol Model Olursunuz?

Ergen Çocuğunuz İçin Nasıl Pozitif Bir Rol Model Olursunuz?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Ergen Çocuğunuz İçin Nasıl Pozitif Bir Rol Model Olursunuz?​ Ergen Çocuğunuz İçin Pozitif Bir Rol Model Olma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergen Çocuğunuz İçin Nasıl Pozitif Bir Rol Model Olursunuz yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​Ergenlik çağı, çocuğunuz için en zor dönemlerden bir tanesidir. Bu dönemde ona destek olmak, onu anlamaya çalışmak ve ona iyi bir model olmak, sağlıklı bir yetişkin olması açısından çok önemlidir.

Ergenler, hayatlarındaki yetişkinleri örnek alırlar. Kafalarındaki sorular için, onlara yol göstermeniz için ve onları korumanız için size güvenirler. Peki, ergenlikteki çocuğunuza nasıl iyi bir örnek teşkil edersiniz?

Sağlıklı olun
Ergen çocuğunuz sizin kendinize zihinsel ve fiziksel olarak iyi baktığınızı bilmeli. Doğru yemek seçimleri ve düzenli egzersiz rutininizle ona iyi bir örnek olun. Vücudunuz hakkında negatif yorumlarda bulunmayın. Buna dikkat etmeniz, çocuğunuzun da kendi vücudu ile ilgili bir güvene sahip olmasını sağlayacaktır.

Konuşmalarınıza dikkat edin
Çocuğunuzun, sizi, alkol, sigara ya da uyuşturucu deneyimleriniz hakkında konuşurken duymasına izin vermeyin.

Çocuğunuza yeni şeyler öğrenme sevgisi aşılayın
Eğitim ve öğrenme konusundaki pozitif yaklaşımlarınız çocuğunuzun da bu konuda pozitif olmasını sağlayacaktır. Sizin eğitimin yararları ve ne kadar önemli olduğu ile ilgili düşüncelerinizi bildiğinden emin olun ve ona her zaman öğrenmeye devam ettiğinize dair somut örnekler verin.

Pozitif bir tavrınız olsun
Negatiflik son derece bulaşıcıdır. Kendinizin zor zamanlarda bile her şeyi yapabileceğinize inandığınızı gösteren bir tavır içinde olursanız, çocuğunuza da pozitif düşünmeyi aşılayabilirsiniz.

Tüm suçu üzerinize alın
Problemler için başkalarını suçlamayın. Basit bir hata ya da birçok hata yaptığınız zaman bunları kabul edin ve düzeltin. Ergen çocuğunuza daha iyi örnekler sunun.

Problemleri olgunlukla halledin
Ergen çocuğunuz gördüklerinden ilham ve ipuçları alır. Aynı şekilde sizin duygusal durumuzu da örnek alırlar. Bu sebeple stres düzeyinizi elinizden geldiğince kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Her zaman kibar ve saygılı olun
Ergen çocuğunuz başka insanlara nasıl davrandığınızı görecektir. Bu sebeple diğer insanlara karşı her zaman örnek teşkil edici bir şekilde kibar davranmalı ve yardımcı olmalısınız. Özellikle de yaşlı ve engelli insanlara. Eğlence niyetiyle bile olsa insanlara kötü isim takmamalısınız çünkü buna şahit olan ergen çocuğunuz, insanlara saygısızlık yapmanın normal bir şey olduğunu düşünebilir.

Çocuğunuzun stres atması için yöntemler keşfetmesini sağlayın
Bu, hızlı yürüyüşler yapmak ya da dans etmek olabilir. Çocuğunuza stres atması için kullanabileceği yöntemleri öğretin.

Etik davranın
Siz ebeveyn olarak çocuklarınızın davranışları ile ilgili daima bir beklenti içinde olacaksınızdır. Kendinizin de, çocuğunuzdan beklediğiniz standartlarda olduğunuzdan emin olun. Siz dürüst, adil, toleranslı ve şefkatli bir insan mısınız? Eğer cevap hayırsa daha iyi bir insan olmak için çabalayın ve böylece çocuğunuza daha iyi bir rol model olun.

Çocuğunuza inandığı bir değer için harekete geçmesini öğretin
Eğer siz daha önce bir hayır işinde ya da hayır amaçlı bir eylemde bulunduysanız, bu konudaki deneyiminizi çocuğunuzla paylaşın ve bu yaptığınızın neden önemli olduğunu ona açıklayın.


En önemlisi, bu zor döneminde her zaman çocuğunuzun yanında olun, ona anlayışlı olmaya çalışın ve onu sevdiğinizi her fırsatta gösterin.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ergenlik ve Aşk Hayatına Giriş

Ergenlik ve Aşk Hayatına Giriş hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ergenlik ve Aşk Hayatına Giriş yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat