Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Epilepsi Olan Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir?
Epilepsi Olan Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir?

Epilepsi Olan Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Epilepsi Olan Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir? Epilepsi hastalığı olan çocuklara davranış şekli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Epilepsi Olan Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Epilepsi yada diğer bir adı ile Sara hastası olan çocuklarda en büyük görev anne ve babaya düşüyor. Çocuğunun epilepsi hastası olduğunu öğrenen anne ve babalar ilk olarak çocuğun öğretmenini bilgilendirmeliler. Çocuğun hayatını kolaylaştırmaya ilk önce aileler özen göstermeli ve daha sonra çocuk ile iletişim içerisinde olan kişiler bu özeni göstermeliler.


Epilepis nedir?

Epilepsi (Sara olarak da bilinir.) beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk, hastalıktır. Beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur. Sıklıkla geçici bilinç kaybına neden olur.


Çocuğun günlük hayat düzenini eskisi gibi sürdürebilmesi, doğal hareketlerinin engellenmemesi çok önemlidir.

Epilepsi hastası çocukların aileleri çoğu zaman nöbet geçirmesinden korktukları çocuklarına aşırı koruyucu tavır sergiler; ancak bu korku çocuğun sosyalleşmesini engelleyebilir ve içine kapanmasına neden olabilir.

Hareketliliği yapay olarak azaltılan çocuk stres altında hissedebilir. Bu durum nöbet geçirmesini kolaylaştıran bir faktör dahi olabilir.

Bu çocukların sağlıklarını koruyabilmeleri için uykusuz ve aç kalmamaları, gereğinden fazla sıvı tüketmemeleri gerekir. Kola, kahve gibi uyarıcı madde içeren içecekler, bu tür maddeleri içeren ilaçlar ve alkollü içkiler, epilepsi nöbetlerine zemin hazırladığı bilindiğinden çocuktan uzak tutulmalıdır.

Uzun saatler televizyon seyretmek, çok kuvvetli bir ışığa maruz kalmak da epilepsi riskini arttırdığı düşünülen faktörlerden bazılarıdır. Hayatını zorlaştırabilecek bu tür alışkanlıklar konusunda çocuğu erken yaşlarda bilgilendirmek önem taşır.

Epilepsi hastası çocuğun suyla ilişkisine dikkat edilmelidir. Çocuk banyosunu duş alarak yapmalı, kapıyı kilitlememeli, yüzmek isterse yanında güvendiği biri bulunmalı, su altı sporlarını denememeli ve zorlayıcı spor egzersizlerinden kaçınmalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Sinüzit Hastalığına Dikkat!

Çocuklarda Sinüzit Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Sinüzit Hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Çocuklarda Sinüzit Hastalığına Dikkat yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat