En Sağlıklı Sebzeler

En Sağlıklı Sebzeler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
En Sağlıklı Sebzeler Hangileridir? En Sağlıklı Sebzeler​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. En Sağlıklı Sebzeler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​

Sebzeler herkesin beslenmesi için önemlidir. Birçok önemli besin ve fiber içerirler. Ve sadece günlük ihtiyacınız olan 5 ya da 9 porsiyonu tüketerek, vücudunuzun dayanıklılığını güçlendirir ve kanser, kalp hastalıkları ve diabet gibi hastalıklara karşı daha dirençli olursunuz. Peki, en sağlıklı ve en çok tüketilmesi gereken sebzeler hangileri?


Domates

Teknik olarak bir meyve olan domates, çoğunlukla sebze gibi servis edilir. Likopen açısından son derece zengin olan bu güzel kırmızı küre (ve diğer tüm kırmızı sebzeler) en çok kanseri önleyen yanıyla tanınıyor. Vitamin konusunda son derece zengin olduğu gibi (A’dan K’ye kadar tüm vitaminleri içerir) kan basıncınızı da dengede tutar ve serbest radikallerin vücudunuzda gezmesini sağlar.

Brokoli
Çok az yiyecek brokolinin hastalıklarla savaştığı gibi savaşabilir. Bu, turpgiller ailesinin üyesi olan sebze, mide, ciğer ve rektal kanserlere karşı antioksidanlar içerir. Ayrıca brokoli beta karoten, C vitamini ve folik asit açısından zengindir ve vücudun soğuk algınlığı ve gribe karşı güçlenmesini sağlar.

Brüksel Lahanası
Bu küçük yeşil sebze özellikle hamileler için çok yararlıdır çünkü yoğun miktarda folik asit içerir. İçindeki B vitamini de sinir yolu kusurlarına iyi gelir. Brüksel lahanasında ayrıca C vitamini, K vitamini, lif, potasyum ve omega 3 yağ asitleri bulunur.

Havuç
Bu turuncu mucize, göz, cilt ve saç için son derece besleyici ögeler içerir. Ayrıca A vitamini gibi antioksdanların en çok bulunduğu sebzedir. C vitamini açısından da zengin olduğu için kalp ve dolaşım sisteminin de zarar görmesini engeller.

Balkabağı
C vitamini, beta karoten gibi iltihap atıcı, besleyici ögeler içeren balkabağı, özellikle de yazın yetişenler, astım, osteoartrit ve eklem iltihabı gibi birçok hastalığın tedavi edilmesini sağlar. Balkabağı ayrıca potasyum, magnesyum ve lif açısından da oldukça zengindir.

Tatlı patates
Bu sebze A vitamini, C vitamini ve manganez gibi kansere karşı birçok yapı maddesi içerir. Ayrıca iyi bir lif ve demir kaynağıdır. Size enerji verir ve sindirim sisteminizi düzenler.

Patlıcan
Kalbe iyi gelen besleyici ögelerin yanında, patlıcan antioksidan açısından da zengindir. Lif ve potasyum açısından da zengin oldukları için araştırmacılar patlıcanın inme ve bunama riskini düşürdüğüne inanıyorlar.

Dolmalık biber
İster kırmızı, ister sarı, ister turuncu olanları tercih edin, dolmalık biberler likopenve folik asit gibi birçok kalp dostu besleyici öğeye sahiptirler. Son yapılan araştırmalar her gün bir dolmalık biber yemenin ciğer, kolon ve idrar kesesi kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Ispanak
Bu klorofil dolu sebze neredeyse her vitamini ve besleyici öğeyi içerir. Bilim adamlarına göre ıspanak ağırlıklı bir beslenme düzeni sizi kalp hastalıklarından kolon kanserine, eklem iltihabından, osteoporoza kadar pek çok hastalıktan korur. 

Soğan
Bu keskin kokulu sebze özellikle osteoporoz riski olanlara birebirdir. Çünkü soğan GPCS isimli peptitler içerir ve bu, vücudun kalsiyum kaybını yavaşlatır. Soğan C vitamini ve folik asit içerdiği için kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.


Sağlığınızı korumak için bu sebzelerden bol bol tüketmeye ve her öğününüze eklemeye çalışın. Unutmayın ki bu sebzeleri mevsimlerinde tüketmek çok daha sağlıklıdır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı?

Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı? Zeytinyağının Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat