Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Anne Oldum / Doğum Sonrası Annelik / Emzirmek Konusunda En Çok Yaşanılan Sorunlar Nelerdir ?
Emzirmek Konusunda En Çok Yaşanılan Sorunlar Nelerdir ?

Emzirmek Konusunda En Çok Yaşanılan Sorunlar Nelerdir ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Emzirmek Konusunda En Çok Yaşanılan Sorunlar
Emzirmek Konusunda En Çok Yaşanılan Sorunlar Nelerdir ? Emzirmek Konusunda En Çok Yaşanılan Sorunlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Emzirmek Konusunda En Çok Yaşanılan Sorunlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bebeğinizi emzirmek konusunda sorunlar mı yaşıyorsunuz?

Bebekler için en yararlı besin anne sütüdür. Fakat, emzirmek zaman zaman gerçekten zor olabilir ve asla göründüğü kadar kolay değildir. Birçok anne emzirmek konusunda sorunlar yaşar. Çünkü bu kritik zamanda ihtiyaçları olan desteği alamazlar. 

İşte size en sık rastlanan emzirme sorunları ve bu sorunların çözüm yolları. 


Acıyan ya da çatlayan meme uçları 
Emzirmenin ilk dönemlerinde, vücudunuzun rahatsızlıklar yaşaması gayet normaldir. Vücudunuzun bu yeni sürece alışması biraz zaman alabilir. Ama meme uçlarınız çatlar ve kanamaya başlarsa ya da kabarcıklar oluşmaya başlarsa bu rahatsızlıktan daha ciddi bir şey olduğunun göstergesidirBunun nedenibebeğinizi emzirirkenki pozisyonunuz olabilir. Bebeğinizin meme başınızın bütün çevresini emdiğinden emin olun. Sadece meme ucunuzu emerse bu anında acıya, çatlamaya hatta kabarcıklara sebep olabilir. 

Bu durumla ilgili doktorunuzdan da rahatlatıcı öneriler ve yardım alabilirsiniz. 


Pamukçuk 
Birçok bebekte pamukçuk oluşumu olabilir. Bu, dilde oluşan mantarsı bir oluşumdur ve maalesef, bu kolayca annenin meme ucuna da geçebilir ve son derece acı verici olabilir. Eğer, bebeğinizi emzirirken ya da emzirdikten sonra, göğüs uçlarınızda şiddetli ağrılar yaşıyorsanız ve bu daha doğru bir pozisyona geçince de geçmiyorsa, doktorunuzu ziyaret edin ve pamukçuk olup olmadığını kontrol etmesini isteyin. Bunun tedavisi gayet basittir fakat tedaviyi hem anneninhem de bebeğin alması oldukça önemlidirYoksa enfeksiyonu birbirinize vermeye devam edersiniz. 


Tıkalı süt kanalları ve meme iltihabı 
Emzirmenin ilk aylarında, süt üretiminiz gelişirken, süt kanallarının tıkanması sık rastlanan bir durumdur. Eğer göğsünüzde sert bir şişlik fark ederseniz ve dokunduğunuzda hassasiyet oluşuyorsa süt kanalınız tıkanmış olabilir. Ayrıca ateşiniz varsavücudunuz ağrıyorsa ve ya başka semptomlara sahipseniz meme iltihabınız olabilir

  1. Tıkalı süt kanalları, düzenli beslenme ile kendi kendilerine açılabilirler ve bu süreci hızlandırmanız için birkaç teknik vardır.
  2. Tıkalı yere ellerinizle kibar bir şekilde masaj yapın. Masajı, sütün göğüs ucunuza doğru gidebileceği şekilde yapmalısınız.
  3. Göğüslerinize uygulayacağınız ısı, tıkanıkların açılması için iyi gelebilir.
  4. Bebeğinizi değişik pozisyonlarda emzirin. Eğer yapabilirseniz, bebeğinizin çenesini tam tıkanıklığın altına gelecek şekilde yerleştirin. Bu oldukça işe yarayabilir.
  5. Bolca dinlendiğinizden emin olun. İmmün sisteminizin güçlü olması vücudunuzun kendi kendisini tıkanıklıktan ya da meme iltihabından iyileştirmesini sağlar.


Eğer bütün bu teknikleri uyguladıysanız ve hala kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, doktorunuzdan, profesyonel yardım almanız gerekiyor demektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın

Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın ​ Eşinizi Yeni Doğan Bebeğinize ve Babalığa Alıştırın hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki...

Kapat