Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Beslenmesi / Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler
Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler

Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler​​ Nelerdir? Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Emzirmek Hakkında Asla İnanmamanız Gereken Efsaneler​​​​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.Emzirmek, hem çocuğunuz, hem de sizin için faydalıdır. Emziren kadınlarıngöğüs kanserine yakalanma oranlarının daha düşük olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Emzirmek hakkında doğru olduğu kadar yanlış bilinenler de vardır. Bunlar, birçok kadının zaman zaman hata yapmasına sebep olabilirler. İşte emzirmekle ilgili asla inanmamanız gereken 10 efsane:


Eğer emziriyorsanız hamile kalmazsınız
Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Emzirmek bir doğum kontrol yöntemi değildir!

Eğer günlük yemek alışkanlığınız çok doğru değilse bebek maması daha iyi bir fikirdir
Günlük yeme düzeniniz ne kadar kötü olursa olsun, emzirmek her zaman bebek için daha faydalı olan seçenektir. Fakat bildiğiniz gibi kötü yemek alışkanlıkları size zarar verir, aynı zamanda da süt üretim oranınızı azaltır. Doktorunuzun emzirirken kullanmamanızı söylediği bir ilacı kullanmadığınız sürece bebeğinizi emzirmelisiniz.

Göğüslerinizin dolu olduğunu hissetmiyorsanız yeterince sütünüz yok demektir
Ya da bebeğinizi doğru bir düzende emziriyorsunuzdur! Eğer bebeğinizi doğru ve yeterli bir düzende emziriyorsanız göğüsleriniz yeterli miktarda süte sahip demektir.

Bir kriz sırasında bebeğinizi emziremezsiniz
Stresli zamanlarda bebeğinizi emzirmek, stresinizin azalmasını sağlar ve bebeğinizi sağlıklı kılar.

Emzirilen bebekler yeterince gıda alamazlar
Emziren anneler, bebeğin sürekli emdiğini görerek onun yeterince beslenip doymadığını düşünürler. İşin doğrusu, anne sütü emen bebeklerin mama yiyenlere göre daha sık gıda aldıklarıdır. Çünkü bebek mamaları daha ağırdırlar. Ayrıca meme emmek birçok bebek için bir rahatlama yöntemidir, bebekler bundan keyif alırlar ve uzun sürmesini isterler.

Emzirmek zayıflamanızı sağlar
Malesef hayır. Hepimiz ne kadar istesek de böyle bir gerçek yok. Kilo vermenizin tek yolu düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmektir.

Emziren anneler daha az uyurlar
Gecenin 3’ünde uyanıp bebeğiniz için bir biberon hazırlamak mı yoksa gece 3’te uyanıp hemen emzirmeye başlamak mı daha az vakit alır? Bebeğe mama hazırlamak uzun bir süreçtir ama emzirmeye alışmış anneler bu işi çabucak halledebilirler. Sizce hangisi daha çok uyur?

Mamalar da anne sütü kadar faydalıdır
Anne için en uygunu neyse, bebek ve aile için de en uygunu odur. Ama alınan besin açısından kıyaslanırsa hiçbir mama besleyicilik açısından anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü, bebek için mükemmeldir.

Eğer hastalanırsanız bebeğinizi mamayla beslemelisiniz
Bu kötü bir fikirdir. Eğer grip ya da nezleyseniz, bebeğinize bağışıklığı sütünüz yoluyla sağlayabilirsiniz. Eğer göğüsünüzdeki bir enfeksiyon sebebiyle hastaysanız, bebeğinizi emzirmek sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacağı gibi daha çabuk iyileşmenizi de sağlar. Ancak gerçekten çok hasta olduğunuz zamanlarda emzirmeyi bırakmanız gerekir.

Emzirmek, ne olursa olsun bebeğinizin gelişimi açısından çok önemli, sağlığı açısından da çok faydalıdır. Bebeğinizi bundan mahrum etmeyin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizi Emzirmenin Yolları

Bebeğinizi Emzirmenin Yolları​ Nelerdir? Bebeğinizi Emzirmenin Yolları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizi Emzirmenin Yolları​​​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat