Ektima

Ektima Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ektima Nedir? Ektima hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ektima yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Dermal ülserasyona yol açan ve epidermise dek uzanan cilt infeksiyonudur. Çıbanlı ve yaralı bir deri hastalığıdır. Derinin adi cerahat mikropları ile bulaşmasından ileri gelir.

Bu hastalık deri üstüne çıkan ufak çıbanlarla başlar. Sonra deride genişler. Cerahat yer. yer bulaşarak siyahımtırak, kalın ve yaralara kuvvetle yapışık kabuklar meydana gelir, İltihaptan dolayı yaraların etrafındaki deri kısmı kırmızlaşmıştır. Bu çıbanlar gün geçtikçe, deri üzerinde yayılıp ziyadeleşerek büyük bir sahayı işgal ederler.

Mikroplar, lenfa damarlarına girerek lenfa boğumlarına kadar nüfuz edip onları şişirir ve (Adenit) ler yapabilirler. Bu yaralar iyi olunca yerlerinde geniş beyazımtırak izler kalır. Hastalık esnasında hastanın derisinde az bir kaşıntı ve hastada hafif bir ateş vardır. Yaraları büyük ve çok iltihaplı olurlarsa ateş yüksek olabilir. Ektima, çok defa, baldır, oyluk ve kaba etlerin derisi üzerinde hasıl olur.

Bu hastalık, vücudu yorgun ve bünyesi müsait olan insanlarda, şeker hastalarında, alkoliklerde, siyah kan damarları bozuk olan varislilerde çok görülür. Bitlilerin ve uyuzluların kaşınmaları sırasında, deride açılan sıyrıklardan içeriye mikroplar girerek Ektimanın husulüne sebep olabilirler.

Ektima, vücudu türlü hastalıklardan dolayı düşkünleşmiş insanlarda, yeni doğmuş ve kemikleri bozuk, küçük çocuklarda tehlikelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Deli Dana Hastalığı

Deli Dana Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? Deli Dana Hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Deli Dana Hastalığı yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat