Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Uyku Bozuklukları / Düzenli Ve Kaliteli Uykunun Önemi
Düzenli Ve Kaliteli Uykunun Önemi

Düzenli Ve Kaliteli Uykunun Önemi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Düzenli Ve Kaliteli Uykunun Önemi Nedir? Düzenli Ve Kaliteli Uykunun Önemi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Düzenli Ve Kaliteli Uykunun Önemi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Cilt her gün ölü deri hücrelerinin bir kısmını atar. Uyku esnasında yükselen büyüme hormonu salımı ve stres hormonunun azalması cildin ölü tabakasından kurtulup daha pürüzsüz olmasını sağlar. Uyku süresinin yeterli olması kadar uyunan ortamın uygunluğu, uykunun zamanlaması ve uyku bütünlüğü de önemlidir. Kaliteli uykunun kaliteli yaşam için gerekli olduğu gerçeği yadsınamaz. Yeteri kadar uyumak kadar aynı zamanda nitelikli bir uyku da gerekmektedir. Uyku insanın temel gereksinimleri içerisinde yeme, içme kadar gerekli bir gereksinimdir.

Hücre yenilenmesi, gün boyu oluşan çeşitli bozulmaların düzeltilmesi hatta tedavi edilmesi (mide iç zarının yenilenmesi gibi), büyüme hormonunun salgılanması, büyük ölçüde vaktinde uyuyarak elde edilebilmektedir. Gece 22.00 ile 03.00 arası bu işlev için en ideal ortamdır. Bu saatler arasında ne güneş, ne rüzgâr ne de hareket ve stres karmaşık hücre bölünmesini engelleyemez. “Melatonin” hormonu gece salgılanan işlevsel bir hormondur. Temel görevi, vücudun biyolojik saatini korumak ve ritmini ayarlamaktır.

Melatonin hormonu yeterince salgılanamazsa; vücut direnci düşer çünkü hücreler yeterince yenilenemez. Vücudun biyolojik saati korunup, ritmi ayarlanamaz. Bu sebeple yeterince derin ve uzun uyku uyuyamayan kişiler, hastalıklara karşı daha dayanıksızdır. Stres ve gerilim varken sağlıklı uyku söz konusu olamaz. Bu durumlarda vücut gece de stres hormonu üretmeye devam eder. Cilt kurur, pul pul dökülür, çatlar. Hücre bölünmesi düzenli gerçekleşemediği için cilt giderek incelir. Kaliteli uyku bu yüzden çok önemlidir; düzenli uyku, aynı saatlerde yatakta olmak, geç yatmamak uyku kalitesi için oldukça önemlidir.

Düzenli ve kaliteli uyku; dinlenmiş, kendini yenileyip tamir etmiş, daha güçlü üretici bir beyin ve vücut demektir. Uyku belleği güçlendirir, odaklanmayı kolaylaştırır. Öğrenmeyi çabuklaştırır. Hipertansiyon, kalp krizi, obezite ve depresyon hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Hormonların ve diğer vücut sistemlerinin belli bir düzende çalışmasını sağlar.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Uykuya Hazırlayan Rahatlatıcı Gıdalar

Uykuya Hazırlayan Rahatlatıcı Gıdalar Nelerdir? Uykuya Hazırlayan Rahatlatıcı Gıdalar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Uykuya Hazırlayan Rahatlatıcı Gıdalar ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat