Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları

Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir? Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Düzenli egzersizin ne kadar çok faydası olduğunu görünce bir daha asla tembellik yapmak istemeyeceksiniz!

Koltuğunuzdan kalkmak ve harekete geçmek için biraz motivasyona mı ihtiyacınız var? Belki düzenli egzersizin faydalarını belirtmemiz, size ihtiyacınız olan ilhamı verir.

Sıkı ve şekilli bir beden
Bikininizin içinde güzel görünmek ya da çok sevdiğiniz skinny kotları rahatça giyebilmek için güzel ve sıkı bir bedene sahip olmalısınız ve bunu hangi kadın istemez ki?

Kalp hastalığı riskini azaltır
Kalbiniz kastan oluşur. Bu nedenle, kalbi sağlıklı tutmak için tıpkı diğer kaslarınızda olduğu gibi kalbinizi de çalıştırmanız gerekir. Koşmak, yüzmek veya dans etmek gibi düzenli kardiyo egzersizleri, kalbinizin ihtiyacı olan çalışmayı yapmasını sağlar.

Daha enerjik olursunuz
Eğer bir iş gününden sonra bırakın koşmayı, köşedeki pizzacıya gidip de pizza alacak bile haliniz kalmıyorsa, şimdi bahsedeceğimiz olumlu yan tam size göre demektir. Düzenli egzersiz yapmak, enerjinizin daha yüksek olmasını sağlar. Her ne kadar bunun tersi kulağa daha doğru gelse de, gerçek böyledir. İlk bir iki hafta kolay olmayabilir ama daha sonra enerjinizin ne kadar da yükseldiğine şahit olmak sizi şaşırtacaktır.

Kendinize daha çok güvenirsiniz
Bir ya da birkaç beden daha küçük kıyafetler giymeye başladığınızda kendinize güveniniz artacaktır.

Moraliniz yükselir
Araştırmalar gösteriyor ki, düzenli egzersiz yapan insanlar diğerlerine göre modlarında daha az iniş çıkış yaşarlar ve çok daha mutlu olurlar.

Cinsel istek artar
Belki bunun sebebi kendinize olan güveninizin artması, daha seksi görünmeye başlamanız veya daha şekilli bir vücuda sahip olmanızdır. Ama sebep ne olursa olsun düzenli egzersiz yapmanın cinsel isteği arttırdığı kanıtlanmıştır.

Kilo kontrolü
Kilonuzu kontrol etmenizi sağlayacak sihirli bir hap yoktur ama üzülmeyin, düzenli egzersizin faydalarından biri de kilo kontrolü sağlamasıdır.

Tip 2 diyabetin oluşum ihtimalini azaltır
Aktif olmak tip 2 diyabetine yakalanma riskinizi azaltır. Eğer zaten diyabetiniz varsa düzenli egzersiz kanınızdaki glikoz seviyesini dengelemenize yardımcı olur.

Felç riskini azaltır
Felç, yeterince fiziksel aktivite yapılmamasından dolayı oluşan yüksek tansiyon ile alakalı bir durumdur ve düzenli egzersiz felç riskinizi azaltır.

Bazı kanserlere yakalanma riskinizi azaltır
Amerikan Kanser Birliği’ne göre, düzenli egzersiz bazı kanser risklerini azaltmaktadır. Bu nedenle Amerikan Kanser Birliği günde minimum 30 dakika fiziksel aktivitede bulunulmasını önermektedir.

Kronik ağrıların azalmasını sağlar
Kronik ağrıları önlemede ve iyileştirmede egzersiz önemli bir yardımcıdır. Eğer eklem ağrısına sahipseniz size yüzmeniz önerilecektir. Doktorunuzla konuşarak size hangi egzersizin iyi geleceğini öğrenmeli ve bu egzersizi uygulamaya başlamalısınız. Çünkü şöyle bir gerçek var ki, düzenli egzersiz daha az ağrı demektir.

Daha iyi uyursunuz
Yatmadan önce egzersiz yapmak iyi bir fikir olmasa da egzersizin olumlu yanlarından birinin daha kaliteli uyku olduğu kanıtlanmıştır. Eğer zaman zaman insomnia (uyku uyuyamama) gibi şikayetleriniz oluyorsa, düzenli egzersiz size çare olabilir. Ama unutmayın, uykudan hemen önce yapılan egzersiz tam tersi etki edecek ve insomnianızı kuvvetlendirecektir.

Yeni insanlarla tanışırsınız
Eğer fit ve aktif arkadaşlara sahipseniz, sizin de aktif ve fit olmanız daha muhtemeldir. Sporda edineceğiniz yeni arkadaşlar size egzersiz yapmanız için destek olacaklardır.

Hafızanız güçlenir
Araştırmalar, egzersizlerin beyine daha çok oksijen gitmesini sağladığını, bu nedenle de düzenli egzersiz sayesinde daha güçlü bir hafızaya sahip olunabileceğini ispatlamıştır.

Stresten arınmanızı sağlar
Kendinizi stresli mi hissediyorsunuz? O zaman hemen egzersiz yapmaya gidin. Düzenli egzersizin stresle başa çıkmaya yardımcı olduğu araştırmalarla ispatlanmıştır.


Peki, siz düzenli egzersizin bu kadar çok pozitif yanını gördükten sonra ne düşünüyorsunuz? Hala o koltukta oturup dizi mi izleyeceksiniz, yoksa spor kıyafetlerinizi üzerinize geçirip, harekete mi geçeceksiniz?

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
En Çok Kalori Yaktıran 7 Egzersiz

En Çok Kalori Yaktıran Egzersizler Nelerdir? En Çok Kalori Yaktıran Egzersizler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. En Çok Kalori Yaktıran 7 Egzersiz yazısını sadece...

Kapat