Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Romatizmal Hastalıklar / Dupuytren Kontraktürü (Avuçtaki Bağ Dokusunun Büzüşme Hastalığı)
Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren Kontraktürü (Avuçtaki Bağ Dokusunun Büzüşme Hastalığı)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Dupuytren Kontraktürü Nedir? Dupuytren Kontraktürü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Dupuytren Kontraktürü ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Dupuytren kontraktürü el ayasının romatizmal nedenlerle tutulduğu bir hastalıktır. Bu hastalık avuç içerisinde küçük parmak tarafına doğru dokuda sertleşme ile başlar. 

Başlangıçta hareketlere mani olmayan bu sertlik zamanla gelişir ve el dokusunda büzüşmeye yol açar. Bu nedenle avuçtaki büzüşme elin 4. ve 5. (serçe) parmağını bükülü konuma getirir.

Bu durum nedeniyle günlük yaşamda elin kullanımı sınırlanır. Çünkü zamanla eldeki sertlik giderek artar.

Hastalığın tedavisinde fizik tedavi, avuç içerisine özel enjeksiyonlar yapılması söz konusudur. Fizik tedavi olarak sorunlu bölgeye ultrason, iyot iyontoforez ve TENS akımları uygulanmaktadır. Buna rağmen düzelmeyen vakalarda operasyon son seçenektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Göz – Omurga Ve Eklemleri Birlikte Tutan Reiter Hastalığı

Reiter Hastalığı Nedir? Reiter Hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Reiter Hastalığı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat