Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Dünyanın En Başarılı Yüz Nakli
Dünyanın En Başarılı Yüz Nakli

Dünyanın En Başarılı Yüz Nakli

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mississippi’de 2001 yılında bir ev yangınında yüzü tamamen yanan Patrick Hardison adlı adama şimdiye kadar gerçekleştirilen en başarılı yüz nakli yapıldı.

41 yaşındaki eski itfaiye görevlisi 26 saat süren bir operasyon sonrasında yeni yüzüne kavuştu. Tennesse eyaletinde yaşayan Hardison’a geçtiğimiz yaz bisiklet kazası geçirdikten sonra beyin ölümü gerçekleşen 26 yaşındaki David Rodebaugh adlı bisiklet tamircisinin yüzü verildi.

1

Operasyondan sonra ‘New York Magazine’ dergisine konuşan Hardison, çok mutsuz bir dönem geçirdiğini belirterek “Çocuklar beni gördüklerinde ağlamaya başlayıp kaçıyorlardı. Hepsi benden çok korkuyordu. Ölmekten bile daha kötü bir durumla karşı karşıyaydım” ifadelerini kullandı. Hardison’ın oğlu ise, “Babamı gördüğümde onun suratını iyi hatırlamak istiyordum” diye konuştu.

2

Operasyonu gerçekleştiren doktor Eduardo Rodriguez, Hardison’ın iyileşme sürecinde olduğunu ancak bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları hayat boyu kullanması gerektiğini söyledi. Dünyada ilk yüz nakli 2005 yılında Fransa’da köpeği tarafından yüzü parçalanan bir kadın üzerinde yapılmıştı. İlk tam yüz nakli ise 2010 yılında İspanya’da yapılmıştı.

Dünyanın En Başarılı Yüz Nakli

Dünyanın En Başarılı Yüz Nakli

VATAN_20151117_4

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Grip Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış

Grip Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Grip Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Grip Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış yazısını...

Kapat