Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Dondurmayı Doğru Tüketin
Dondurmayı Doğru Tüketin

Dondurmayı Doğru Tüketin

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Diyetisyen Enç: “Yoğun alerji yaşayan ve çok sık hasta olan bir çocuğun okul ve enfeksiyon dönemi bitmeden dondurma yememeli. Mevsimler alerji şikayeti olan kişilerde bu dönemin daha zor atlatılmasına sebep olur”

Dondurmanın büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Bu vazgeçilmesi zor tatlıyı tüketilirken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurmanın özellikle kalorisinin yanında boğaz enfeksiyonlarına sebep olması ve son dönemde alerjik şikayetlerinin artmasıyla dikkat çektiğini hatırlatan, “Üst solunum yolu enfeksiyonu ile mücadelede bağışıklık sistemi hücrelerinin savunma mekanizmasını oluşturduğunu, savunma hücrelerinin ise damar yolu ve kanla boğaza ulaşmaktadır. Özellikle çocuklarda dondurmayı ağızda tutarak ve eriterek yemelerinin hastalıkların önüne geçmede en etkili yoldur. Yoğun alerji yaşayan ve çok sık hasta olan bir çocuğun okul ve enfeksiyon dönemi bitmeden dondurma yememeli. Mevsimler alerji şikayeti olan kişilerde bu dönemin daha zor atlatılmasına sebep olur. Bununla beraber kilo kontrolü içinde miktarına ve yanında kullanılan soslara da mutlaka dikkat edilmelidir” ifadesini kullandı.

MEYVELİ DONDURMA İLK TERCİHİMİZ OLMALI

Farkında olmadığımız özellikle reflü şikayeti olanlarda süt alerjisinin yüzde 70 görüldüğünü söyleyen Enç, “Doğal olarak yapılmış meyveli dondurmalar ilk tercihimiz olmalı.Aslında bilinçli yendiğinde ve fazla sık tüketilmediğinde dondurmayı zararlı bir gıda gruba sokulmamış olur. Gerçekten süt katılarak yapılan aşırı şeker eklenmemiş dondurmaların yararlı yönleri de vardır. Örneğin; bol sütlü sade dondurma aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve az da olsa protein kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan dondurmalar ise meyvenin çeşidine göre hem antioksidan özellik gösterir hem de iyi bir C vitamini kaynağı olabilir” dedi.

Havaların ısınması ile beslenmemizde ani sıcaklık farkları oluşturacak şekilde beslenmememiz gerektiğini anlatan Uzman Diyetisyen Enç, “Biranda soğuk su tüketimine başlamamamız gerektiği gibi dondurma tüketiminde de hem miktar hem de sıklık olarak kontrollü tüketilmesi uygundur” diye konuştu.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma yerken kilonuzu korumak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Haftada bir veya en fazla 2 kez dondurma tüketin. Bu dondurma miktarları 2 küçük top veya 1 iri topu geçmesin. Dondurmayı tok karnına yemeyin, ara öğün olarak tüketin. 2 küçük top sade dondurmayı ayran, yoğurt, süt gibi bazı ara öğünlerin yerine değişim olarak kullanabilirsiniz. Dondurmayı yedikten sonra üzerine soğuk su içmeyin. Boğazınızın hassasiyetini korumak için dondurma yedikten sonra üzerine 1 fincan ılık sıcağımsı su veya 1 fincan nane çayı içmek uygun olur. Dondurmayı yedikten sonra diş sağlığınızı korumak için ağzınızı ılık su ile çalkalamak faydalıdır.”

ANADOLU%27DA_BUGUN_20160524_11

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Menopoz Gözyaşını Azaltıyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Yeniad, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen göz kuruluğunun 40 yaşın üstündeki kadınlarda daha sık...

Kapat