Dolgu Amaçlı Yağ Hücre Enjeksiyonları

Dolgu Amaçlı Yağ Hücre Enjeksiyonları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Dolgu Amaçlı Yağ Hücre Enjeksiyonları Nerelerde Kullanılır, Nasıl Yapılır? Dolgu Amaçlı Yağ Hücre Enjeksiyonları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Dolgu Amaçlı Yağ Hücre Enjeksiyonları​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Prof. Dr. Gürhan Özcan, yağ hücresi enjeksiyonu hakkında merak edilenleri İstanbella’ya anlattı!

Cilt altındaki yağ hücrelerinin zarar görmeden bir enjektörle çekilmesi ve bu materyalin gereken yerlerde gene cilt altına bir enjektörle verilerek, o bölgede hacim artırılması (doldurulması) son 10 yılda plastik cerrahinin en fazla ilgi duyduğu ve geliştirdiği konulardan birisi olmuştur.

Yağ hücresi enjeksiyonu nerelerde kullanılır?
Yağ hücresi enjeksiyonu (dolgusu) yüz bölgesinde elmacık kemikleri bölgesinin belirginleştirilmesi, katlantı bölgelerindeki derin çizgilerin doldurulması, dudakların dolgunlaştırılması, meme büyütme veya mastektomi sonrası meme oluşturulması, liposuction ameliyatları sonrası veya başka nedenlerle kalça, basen, karın ve başka bölgelerde oluşan çöküntülerin düzeltilmesi için kullanılabilir.

Yağ hücre enjeksiyonu nasıl yapılmalıdır?
Verilen yağ hücrelerinin yaşama oranını artırmak için tek tek hücrelerin kanlanmalarını sağlayacak şekilde verilmeleri gerekir, aksi halde enjekte edilen hücreler yeterince kanlanamayacak ve eriyip gideceklerdir. Kanlanmalarını sağlamak için her bir enjeksiyonda çok fazla miktar verilmemelidir. Doldurulacak alanın bir defada alabileceğinden daha fazlası doldurulmaya çalışılırsa erime çok fazla olur. Bu nedenle bazı uygulamalarda yağ verme ameliyatının birkaç kez yapılması gerekebilir. Örneğin mastektomi sonrası meme onarımı için 6-7 kez yağ verme seansı gerekebilir.

Yağ hücreleri meme, kalça gibi zaten yağlı olan bölgelere verildiğinde kalıcı olarak dolgu görevini sürdürürken, dudak ve nazolabial çizgi (burun kanadı kenarından ağız kenarına uzanan çizgi) bölgelerinde kalıcı olmazlar. Çünkü gerek dudak, gerekse nazolabial çizgi bölgeleri hareketli ve büzüşen bölgeler olmaları ve doldurulduklarında hareketin kısıtlanması nedeniyle, yağ hücrelerinin içindeki yağı metabolize ederek erirler ve 6 aylık bir süreden sonra dolgu etkisini kaybeder. Vücutta yağ hücrelerinin dolgu özelliğinin kalıcı olması bölgeden bölgeye bu nedenle değişkenlik gösterir.

Yağ hücresi enjekte etmek için yağ hücresinin önce elde edilmesi gerekir. Zaman zaman medyada yağ hücresinin bir defada çok miktarda çekilip, sonra bir kısmının kullanılıp, kalan miktarın dondurulup, daha sonra ihtiyaç olduğunda eritilip, kullanılması gibi pratik bir uygulamadan söz edildiğine rastlarsınız. Ancak yağ hücresinin dondurulup, sonra ihtiyaç olduğunda eritilip, kullanılması bilimsel ortamda bütün plastik cerrahların hemfikir oldukları bir konu değildir. Dondurulmuş yağ hücreleri eritildiğinde, taze alınmış hücreler kadar canlı olup olmadığı konusu tartışmalıdır. Bu konuda ısrarla dondurulmuş hücreleri savunanlar ve bu uygulamayı sürdürenler yanı sıra daha fazla sayıda plastik cerrah yağ enjeksiyonu için taze yağ hücresi kullanmayı tercih eder. Nitekim eritilen bazı yağ hücre gruplarının bazen sarı değil, kahverengiye dönüştüğü görülmekte ve bunlar kullanılmamaktadır.

Yüz bölgesinde az miktarda bir yağ hücresi enjeksiyonu gerekecek ise zayıf bir hastada dahi bu miktarda yağ hücresi bulmak mümkündür. Ancak örneğin bir meme onarımı yapılacak ise zayıf hastada çoklu seanslar için yağ hücresi alınacak kaynaklar yeterli olmayacaktır. Bu nedenle bu hastada yağ hücresi enjeksiyonu dışında seçenekler düşünülmelidir.

Yağ hücreleri nasıl alınır?
Verilmesi gereken yağ hücreleri standart liposuction yöntemiyle (ister vakum, ister ultrasonic vazer, ister lazer lipoliz) alınmaz. Çünkü liposuction yöntemlerinde yağ hücreleri parçalanmaktadır. Verilmesi gereken yağ hücreleri bir enjektörle, düşük basınç altında çekilerek, yağ hücrelerinin parçalanması önlenir ve gene düşük basınç altında zorlamadan verilir. Yağ hücreleri son derece frajil (hassas) hücre duvarına sahiptir, bu nedenle alırken de, verirken de zorlamaya gelmez, başarılı bir sonuç için bu gereklidir.

Bu gerçekten hareketle, hastalar bazen hekime liposuction talebinde bulunurken, çıkan yağların saklanması ve ileride yüzüne veya başka yerlere dolgu olarak kullanılması talebinde bulunurken, bunun iki nedenden ötürü uygun olmadığını bilmeleri gerekir:

  1. Saklamak için dondurma sonra eritme bugün tartışmalıdır, her cerrah yapmayacaktır.
  2. Liposuction prosedürü ile alınan yağ hücrelerinin çoğu parçalanmış ve enjekte edildiğinde tutma özelliğini kaybetmiştir, başarılı olmayacaktır.

Kök hücre kaosu
Bugün yağ hücrelerinin etrafında bol miktarda kök hücre olduğunu biliyoruz. Kök hücreler multipotent dediğimiz, her hücreye dönüşme potansiyelini taşıyan hücreler olarak bilinirler. Ancak bir kök hücrenin ne zaman hangi hücreye dönüşeceği konusu henüz tam kontrol edilememekte ve bilimsel olarak henüz ciddi ilerlemelere muhtaç bu konu, günlük uygulamalarda maalesef suiistimal edilmektedir.

Rejeneratif tıp adı altında bilimsel çalışmaları tüm dünyada yoğunlaştıran bu alan, yağ hücresi enjeksiyonu yapan plastik cerrahların da ilgisini çekmektedir. Kök hücrelerin izole edilerek çoğaltılması ve yağ hücresi yerine enjekte edilmesi başarılı sonuç vermekten uzaktır ve pahalıdır. Kök hücreleri ile zenginleştirilmiş (kök hücre sayısı artırılmış) yağ hücre enjeksiyonlarının uygulamalarının daha kalıcı sonuç verdiği ve daha başarılı olduğu konusu gene medyada çok konuşulmaktadır. Ancak gene bu konu da bilimsel deneylerin ışığında tartışmalıdır. Bunu desteklediği iddia edilen çalışmalar olduğu gibi, kök hücreden zenginleştirmenin hiçbir fark oluşturmadığını gösteren bağımsız bilimsel çalışmaların sayısı da az değildir. Bu tür tartışmalı konularda araya giren rant faktörü ve ticari kaygılar tüm bilimsel değerlendirme çabalarındaki bağımsızlığı maalesef olumsuz etkilemektedir. Bu konunun bilimsel olarak netleşmesi için zamana gereksinim vardır, medyadaki prematüre ifade ve reklamlara rağbet etmek hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Bugün çoğunluk plastik cerrahlar yağ hücre enjeksiyonlarında zenginleştirilmiş kök hücre prosedürlerini kullanmazlar.

Yağ hücre enjeksiyonu işlemi ve sonrası
Yağ hücre enjeksiyonu işlemi hasta tarafından kolay tolere edilen bir işlemdir. Diğer ameliyatlara göre kesme biçme yoktur. Çuvaldız çapındaki iğne ile giriş yerlerinden yağ hücreleri çekilir ve gene benzer giriş yerlerinden doldurulur. Geriye kalan sivilce benzeri izler 6 aydan sonra dikkati çekmez hale geleceklerdir. Hücre alınan ve verilen yerlerde hafif şişme ve bir miktar morarma 10 gün içinde düzelecektir. Ek seanslar yapılacaksa 3 ay veya daha uzun bir sure beklenilmelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ultra Lipo Kavitasyon (Ultrasonik ses dalgaları ile yağ hücrelerinin yakılması)

Ultra Lipo Kavitasyon (Ultrasonik ses dalgaları ile yağ hücrelerinin yakılması) Yöntemi Nasıl Yaplır​? Ultra Lipo Kavitasyon hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ultra...

Kapat