Anasayfa / Sağlıklı Yaşam İçin Spor / Dikkat Etmeniz Gerekenler Ve Öneriler / Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?
Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli? Spor Ayakkabısı Seçimi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Egzersizi en verimli ve doğru şekilde yapmanın yolu doğru aksesuar ve kıyafetlerden geçer. Doğru ayakkabıyı seçmek ise, konu spor olduğunda, en önemli noktadır. Doğru spor ayakkabı, darbeyi emer, sırtınızı, eklemlerinizi korur ve yaralanmaları engeller.

Doğru ayakkabıyı seçmek
Spor ayakkabıların hepsi aynı değildir. Mesela koşu ayakkabısıyla yürüyüşe çıkılmaz.

Farklı ihtiyaçlara farklı ayakkabılar
Koşu ayakkabıları: Koşu ayakkabıları, ayağınızın nefes almasına izin vermeli, ayağınızı dengelemeli ve yüzey nasıl olursa olsun, darbeleri absorbe etmelidir. Doğru ve kaliteli materyallerden yapımalı ve özellikle de topuğunuzu (en çok darbe alan noktanızı) korumalıdır.

İç mekan ayakkabıları: Step, zumba, spor salonu, aerobik ve diğer iç mekan sporlarında kullanılan ayakkabılar darbeyi emmeli ve yan hareketlerde bileklerinizi korumalıdırlar. Hafif, rahat ve hareketi kolaylaştırıcı özellikte olmalıdırlar.

Tenis ayakkabıları: Ayağınızı iyi kavramalı ve tenisin gerektirdiği ani yön hareketlerini yaparken ayağınızı sabit tutmalıdırlar. Aynı zamanda darbeleri de emmelidirler.

Yürüyüş ayakkabıları: Zemin nasıl olursa olsun, yere sağlam tutunmalı, ayağınızın nefes almasını sağlamalı, su geçirmemeli ve bilekleriniz ve ayağınızı desteklemelidirler.

Modern dans ayakkabıları: Yumuşak olmalı, darbeleri emebilmeli ve destekleyici olmalıdırlar. Ayrıca size hareketlerinizde özgürlük sağlamalıdırlar.

Eğer basketbol, squash, bale, dans, boks, tırmanma, futbol ve voleybol sporlarından birini yapıyorsanız, mutlaka yaptığınız spora uygun ve özel üretilen ayakkabıyı seçmelisiniz.

Ayağınız için doğru ayakkabı
Yaptığınız spora uygun ayakkabıyı seçtikten sonra kriteriniz rahatlık ve hissiyat olmalıdır. Ayakkabınız size çok büyük ya da küçük olmamalı ve ayak başparmağınızla ayakkabınızın ucunda bir parmağın eni kadar boşluk olmalıdır.

Ayakkabınız, ayağınızın şekline uygun olmalı ve sizi rahat hissettirmelidir. Bir ayakkabıyı almadan önce onları giyip, koşup, zıplayıp biraz da etrafınızda dönerek, kesin kararı vermelisiniz.

Önemli ipuçları

  • Aktivitenize uygun olan ayakkabıyı seçin.
  • Satış temsilcisinden fikir almaktan çekinmeyin.
  • Kendinize bunun için bir bütçe ayırın fakat en pahalı ayakkabıyı değil, en rahat ayakkabıyı alın.
  • Ayakkabıları almadan önce mutlaka deneyin.
  • Ayakkabılarınızı aldığınız ilk gün uzun süre kullanmaktansa , avaş yavaş kullanım süresini uzatın. Yeni aldığınız yürüyüş ayakkabısıyla ilk gün 5 saat yürümek hiç de akıllıca ve sağlıklı değildir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sporun Psikolojik Faydaları

Sporun Psikolojik Faydaları Nelerdir? Sporun Psikolojik Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Sporun Psikolojik Faydaları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat