Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Saç Bakımı / Doğru Saç Bakımıyla Sağlıklı Saçlar
Doğru Saç Bakımıyla Sağlıklı Saçlar

Doğru Saç Bakımıyla Sağlıklı Saçlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Güzel görünmek için saçlarımıza zarar veren şeyleri sık sık yaparız. Örneğin şekillendirmek için uyguladığımız ısılar, kullandığımız kimyasal ürünler, gün içinde maruz kalınan hava kirliliği, saçımızı nasıl yıkadığımıza kadar daha birçok etken saçımıza hasar veriyor. Hasar görmüş saç narinleşerek kırılmaya daha eğilimli bir hale gelir. Saç kırılması sağlıksız ve cansız görünümlü saçlara neden olur. Saçımıza zarar vermeye devam ettikçe de saç dökülmesi gibi büyük sorunlarla karşılaşabiliriz. Yapacağımız basit değişikliklerle saçımıza vereceğimiz hasarı azaltabiliriz. Daha sağlıklı saçlar için dermatologlar aşağıdaki önerilerde bulunmaktadır:

1) Şampuanı saçınıza ovalayarak kullanmak yerine saç derinize hafifçe masaj yaparak uygulayın ve saçınızı duruladıkça şampuanın saçınızın uzunluğu boyunca akmasın sağlayın.

2) Saçlarınızı temizlemek için 2’si bir arada şampuan kullanmıyorsanız, her şampuanlama işleminden sonra saç kremi kullanın. Saç kremi kullanımı, parlaklığı artırarak, saçların elektriklenmesini azaltarak, saç tellerini güçlendirerek ve zararlı UV ışınlarından bir miktar koruma sağlayarak hasar 38 gormuş veya yıpranmış saç görünümünü iyileştirmeyi sağlar.

3) Saçınızı havluyla ovalayarak kurutmak yerine havluyu saçınıza sararak suyu emmesini sağlayabilirsiniz. Saç kurutma makinesi saçınıza zarar verebileceği için saçın kendi halinde kuruması en iyi yöntem olacaktır. Kurutma makinesi kullanacaksanız belli bir mesafeden ve en düşük ısı ayarında kullanın.

4) Düz saça sahipseniz saçlarınızı biraz kuruttuktan sonra geniş dışlı tarak ile nazikçe tarayın. Kıvırcık saça sahipseniz, yine geniş dışlı tarağı tercih ederek saçlarınızı nemli iken tarayın.

5) Saçınızı şekillendirmek için kimyasal ürünleri kullanmamaya çalışın. Ayrıca maşa, fön makinesi, düzleştirici gibi aletleri daha seyrek kullanmayı hedefleyin.

6) Saçlarınızı sıkıca ve geriye çekerek bağlamak yerine gevşek bir şekilde toparlayan saç stillerini tercih edin.

7) Sağlıklı saçlara sahip olmak için balık ve fındık gibi besleyici gıdalar tüketin. Bu tür besinlerdeki protein ve Omega-3 yağları saç derisini besler. Ayrıca fasulye, havuç ve yapraklı sebzelerin de saç sağlığına olumlu etkileri vardır.

8) Hızlı kilo kaybına neden olan diyetlerden uzak durun, çünkü vücudunuzu önemli besin maddelerinden eksik bırakmanız kırılgan saçlara veya saç dökülmesine neden olabilir.

9) Saçınızın parlaklığını ılık suyla koruyabilirsiniz. Sıcak su ile duş almak, saçın doğal koruyucu yağlarını uzaklaştırır ve saçınızın parlaklığı kaybolabilir. Bu, soğuk su ile duş alacağımız anlamına gelmez. Bunun yerme, saçlarınızı yıkamak için ılık su kullanın.

10) Saçınızı renklendirmek için kimyasal boya maddeleri ve renk açıcılar kullanıyorsanız ya da saçınıza perma yaptırıyorsanız saçınızın koruyucu dış tabakasına zarar verebilirsiniz. Bu bakımdan saç kremi kullanmaya daha çok özen göstermelisiniz.

11) Saçlarınızdaki kepekleri yağlarla tedavi etmeyin. Kepekli saç derisinde meydana gelen beyaz pullanmalar her zaman kuru cilt anlamına gelmez. Saç derisine yağ uygulamanız kepek sorununu artırabilir. Dermatoloğunuza ve eczacınıza danışarak eczaneden alacağınız şampuan en iyi tedavi yöntemi olacaktır.

12) Güneş, cildinize olduğu kadar saçlarınıza da zarar verir. Güneşe maruz kalmak, özellikle boyalı saçları kurutabilir. Bu bakımdan SPF korumalı hafif bir saç spreyi kullanabilirsiniz veya güneşin zararlı etkilerinin yoğun olduğu saatlerde şapka takabilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kalp Krizi Riskini Arttıran 6 Kadın Hastalığı

Kalp hastalıkları toplumda hala ‘erkek hastalığı’ olarak kabul edilse de, kalp krizi kadınlarda bir numaralı ölüm sebebi. 80’li yıllardan günümüze...

Kapat