Doğru Diş İpi Kullanımı

Doğru Diş İpi Kullanımı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Doğru Diş İpi Kullanımı Nasıldır? Doğru Diş İpi Kullanımı​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Doğru Diş İpi Kullanımı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sadece diş fırçalamak, ağzınızdaki plakların yaklaşık yarısını ortadan kaldırmaktadır. Yapılan araştırmalar, diş fırçalama ile birlikte diş ipiyle temizleme de yapıldığı takdirde bu oranın yüzde 70’e yükseldiğini göstermiştir. Diş ipi kullanımı, dental plak oluşumunun yoğunlaştığı dişler arası bölge ile diş eti çizgisinin altındaki kısım başta olmak üzere diş fırçasının ulaşmasının güç olduğu yerlere ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Dişler arasındaki yemek artıklarının ve plağın dikkatli bir şekilde temizlenmesi özellikle ortodontik cihazlar, implantlar ve köprüler kullanan hastalar için çok önemlidir. Diş ipi seçiminde bireysel ihtiyaçlar ve tercihler göz önünde tutulmalıdır.

Diş ipi kullanımının incelikleri
Öncelikle, kendinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir diş ipi seçmeniz gerekmektedir.

  1. Yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda bir diş ipi alarak uç kısımlarını her iki elinizin orta parmağının uçlarının çevresine sarın. Her iki elinizde de baş ve işaret parmağınızı kullanarak yaklaşık 2,5 – 5 cm’lik bir kısmı tutun ve baş parmaklarınızın yardımıyla üst dişlerin arasına yerleştirin.
  2. Diş ipinin bir kısmını (yaklaşık 2,5 – 5 cm) parmaklarınız arasında gergin bir şekilde tutarak ve işaret parmağınızı kullanarak iki alt dişin arasındaki temas yüzeylerine sokun.
  3. Diş ipini dişler arasında zigzag şeklinde yavaşça hareket ettirin. DİŞ İPİNİ DİŞ ETLERİNİZE UYGULAMAYIN. Diş etleriniz zarar görebilir. Diş ipini tüm diş boyunca uygulayın.
  4. Yukarı ve aşağı hareket uygulayarak diş ipini yeniden diş yüzeyine ve diş eti çizgisinin altına uygulayın.


Diş ipi özellikle şu durumlarda faydalıdır

  • Doğal dişler arasında dar boşluklar olduğunda.
  • Farklı implantlar bulunduğunda.
  • Doğal dişler ve implantlar üzerinde dental protezler veya ortodontik cihazlar olduğunda.


Dişlerim için gerçekten de diş ipi kullanmam gerekiyor mu?
Evet, diş ipi kullanmanız GEREKİYOR. Sadece fırçalamayla her 5 diş yüzeyinden sadece 3’üne ulaşılabilir. Diş fırçasının ulaşamadığı dişler arasındaki yüzeyler diş ve diş eti hastalıklarının başladığı yerlerdir.

Her gün diş ipi kullanma alışkanlığını kazanmak benim için çok zor
Hepimiz için bazı alışkanları edinmek diğerlerine göre daha zordur. Elbette bazı alışkanları edinmenin en iyi yolu bunları çocukken edinmektir. Yetişkin bireyler için diş ipi kullanmak diş fırçalamak kadar önemlidir. İşinize yarayabilecek bazı ipuçları: diş ipinizi gittiğiniz her yere mutlaka götürün. Arabanızda, çantanızda, duşta, kısacası her gün kullandığınız her yerde bulundurun. Yaşam tarzlarımız nedeniyle, ihtiyaç duyduğumuz her şeyi her an yanımızda bulunduramayabiliriz. 21 gün diş ipi kullanıp 22. gün bırakmayın. Hastalar genellikle 22. günden itibaren dişleri arasında plak bakterisi oluşumu hissederler. Bu durumda 23. günden itibaren diş ipi kullanmaya tekrar başlayın. Ağzınızda kolayca uygulayabileceğiniz ve kolayca kesip koparmayacağınız bir diş ipi seçin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ağız Bakımı

Ağız Bakımı Nasıl Yapılır? Ağız Bakımı​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ağız Bakımı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat