Diyette Bezelye Yenir Mi?

Diyette Bezelye Yenir Mi?

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Diyet denilince akla hep bir kısıtlama hali ve yasaklar gelir. Bezelye de bu yasaklı listenin başında sayılan sebzelerdendir…

Bezelye yüksek karbonhidrat içerdiği düşüncesiyle diyetteki bireylerin öncelikli olarak vazgeçtikleri sebzelerin başında yer alır. Ancak bilinenin aksine, oldukça tok tutucu bir alternatiftir. 100 gramında ortalama 18 gr protein ve 4.5 gr lif içerir. Protein içeriğiyle metabolizmayı destekler.

Yani diyette bezelye de dahil olmak üzere sevdiğiniz besinleri yasaklamak zorunda değilsiniz. Önemli olan ne şekilde ve ne sıklıkta tükettiğiniz.

Besleyicidir

Ortalama 100 gram bezelye 70-80 kcal enerji içermektedir. A, C. K vitaminlerini içeren bezelye; demir, bakır, magnezyum gibi sağlık açısından faydalı mineraller içerir. Düşük kalorili ve düşük yağlı olduğu için kilo vermek ve korumak isteyenler için uygun bir seçimdir. Yeşil sebzeler zaten kilo vermeye yardımcı oldukları için, bezelye de kilo vermeyi kolaylaştıran sebzeler arasında yer alır.

Kansere karşı koruyucudur

Yapılan araştırmalar, bezelyenin içerdiği ‘polifenol’ olarak adlandırılan maddenin kansere karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Ayrıca lif içeriğiyle mide dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Pilates Hala Yaşam Tarzınız Değil Mi?

Bu yazımızı okuduktan sonra hemen bir pilates stüdyosuna koşacaksınız hazır olun!!! Sevgili Spor Eğitmeni Adil Ayvaz pilates ile ilgili doğru...

Kapat