Diyetiniz Sağlıklı Mı?

Diyetiniz Sağlıklı Mı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yaptığınız Diyetler Ne Kadar Sağlıklı? Diyetiniz Sağlıklı Mı? hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyetiniz Sağlıklı Mı? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Diyetiniz Sağlıklı Mı?

Her diyet, herkese aynı şekilde faydalı olmaz. Aşağıdaki başlıkları göz önünde bulundurarak sağlıklı bir diyet yapıp yapmadığınızı gözlemleyin.

Moraliniz

Kendinizi sürekli mutsuz ve hasta mı hissediyorsunuz? Sağlıklı kaynaklardan yeterince yağ almamak (kabuklu yemişler, çekirdek ve avokado…) moralinizin düşmesine neden olur. Eğer yeterli kalsiyumalamazsanız bu da moralinizin düşük olmasına neden olacaktır. Ayrıca magnezyum açısından da zengin gıdalar (badem, kenevir tohumu, yağsız yoğurt, balık, kakao…) tükettiğinizden de emin olun.

Kan şekeriniz
Öğünler arasında ne sıklıkta acıkıyorsunuz? Kan şekeriniz hemen yükseliyor ya da düşüyor mu?Canınız tatlı ve karbonhidrat mı çekiyor? Kafein tüketiminiz çok mu? Bunların hepsi kan şekerinizin sağlıklı olmadığını gösteren işaretlerdir. Kan şekerinizin düzenli olması için 3 saatte bir beslenmeye dikkat edin.

Uykunuz
Diyetinizin sağlıklı olup olmadığını göstermenin bir diğer yolu da uykunuza bakmaktır. Yeterince iyi uyuyor musunuz? Aç mı yatıyorsunuz ya da yatmadan önce yeterince beslenmiyor musunuz? Bütün bunlar uykunuza etki eder. Eğer yatmadan önce protein ağırlıklı ya da sağlıklı karbonhidrat içeren küçük bir öğün tüketirseniz çok daha rahat uyursunuz.

Cildiniz
Diyetinizin sağlıklı olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu aynaya bakmaktan geçer. Cildiniz çok mu kuru? Matlaştı mı? Bunların hepsi karaciğerinizin ihtiyacı olan besinleri alamadığının göstergesidir. Antioksidan açısından zengin besinler tüketin, cildiniz daha sağlıklı olacaktır.

Enerjiniz
Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Enerjik misiniz yoksa sürekli yorgun mu? Eğer diyetinizin ilk 2 haftasının içindeyseniz halsizlik hissetmeniz normaldir ama vücudunuzun minimum 1200 kalorialdığından da emin olun. Bir ayın sonunda enerji seviyelerinizin normale dönmüş olması gerekir.

Saçınız
Sağlıklı saç, sağlıklı beslenmenin göstergesidir ve eğer saçınız parlaklığını yitirdiyse, kırılmaya başladıysa rejimizin size iyi gelmiyor demektri. B vitamini, protein, yeterince yağ tüketerek saçınızın sağlıklı kalmasını sağlayın.

Tırnaklarınız
Tırnaklar da saçınızla aynı şekilde beslenme durumunuzu gösterirler. Yeterince çinko, B vitamini, demir aldığınızdan emin olun.

Libidonuz
Bazı rejim şekilleri libidonuzu mahvedebilir. Yeterince sağlıklı yağ ve karbonhidrat alarak libidonuzu canlı tutun.

Kilonuz
Kilo durumunuz, görünüşünüz nasıl? Çok mu zayıfladınız, sağlıklı mısınız yoksa hala aşırı kilolu musunuz? Görünüşünüz size yaptığınız rejimin ne kadar sağlıklı olduğunu gösterecektir. Sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Arada kilo vermenizin durması normaldir ama aşırı ve hızlı kilo kaybı ya da hiç kilo vermemek bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yorgunluğa Besinlerle Savaş Açın

Yorgunluğa Besinlerle Savaş Açın​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yorgunluğa Besinlerle Savaş Açın​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat