Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Diyet Yapmanın Sindiriminize Verebileceği Zararlar
Diyet Yapmanın Sindiriminize Verebileceği Zararlar

Diyet Yapmanın Sindiriminize Verebileceği Zararlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Diyet Yapmanın Sindiriminize Verebileceği Zararlar​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyet Yapmanın Sindiriminize Verebileceği Zararlar​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Diyet Yapmanın Sindiriminize Verebileceği Zararlar

Diyet yapmak, kilo vermenizi, sağlıklı beslenmenizi, sindiriminizin sağlıklı olmasını sağlar fakat kimi zaman sindirime negatif etki de yapabilir, özellikle de aşırı sıkı bir diyet uyguluyorsanız.

Çok fazla lif tüketmek

Lif tüketimini abartmak şişkinliğe, karın ağrısına ve rahatsızlık hissine neden olur.

Soya
Soya tüketimini abartmak, şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca soya ürünleri fazla işlem görmüş oldukları için de sağlığa zararlıdırlar. Eğer sindirim sisteminiz hassassa, soya tüketmek, şişkinlik ve gaza neden olacaktır.

Şeker alkolleri
Xylitol ve erythritol iki doğal, şekersiz tatlandırıcıdır. Yine de bunları tüketirken şeker alkolüne dikkat etmek gerekir. Bu tatlandırıcılar şişkinlik ve gaza neden olurlar. Sonu ‘ol’ ile biten her şey şeker alkolüdür bu nedenle doğal tatlandırıcı olarak stevia tüketmek çok daha akıllıca ve sağlıklı olacaktır. Steviayı tüketirken sıvı olanını tercih edin çünkü toz olanları katkı maddeleri içerirler.

Süt ürünleri
Süt ürünleri pek çok insanda şişkinlik ve ağrı yaparlar. Süt ürünü tüketiminizi haftada 1’e indirin ve kendinizi gözlemleyin.

Buğday ürünleri
Eğer diyetiniz buğday ürünleri içeriyorsa bu, sindiriminizi negatif yönde etkileyebilir. Bunlar, bağırsaklara tıpkı tutkal gibi yapışırlar ve besin emilimini engelleyebilirler. Quinoa (kinoa), esmer pirinç ve yaban pirinci gibi tam tahıllı ürünlere yönelmek daha faydalı olacaktır.

Çok az kalori almak
Yeterli beslenmezseniz sindirim sisteminiz bundan zarar görür. Şişkinlik, kabızlık, az vitamin ve mineral emilimi sağlığınızı kötü etkiler.

Kabızlık
Diyetinizde aşırıya kaçtığınız zamanlarda sisteminizi şoka uğrar ve kabızlık yaşayabilirsiniz. Eğer sağlıklı besleniyorsanız bu sıkıntı kolayca ortadan kalkacaktır. Ayrıca işlenmiş gıdaları çok tüketmek, kuru gıda tüketmek de kabızlığa neden olur. Su tüketiminize de önem verin.

Eğer kilo probleminiz günlük hayatınızı etkiliyorsa bir beslenme uzmanına başvurmanızı öneririz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gerçekten İşe Yarayan Zayıflama Yöntemleri

Gerçekten İşe Yarayan Zayıflama Yöntemleri​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gerçekten İşe Yarayan Zayıflama Yöntemleri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat