Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Diyet Yaparken Su İçmenin Önemi Nedir?​
Diyet Yaparken Su İçmenin Önemi Nedir?​

Diyet Yaparken Su İçmenin Önemi Nedir?​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Diyet Yaparken Su İçmenin Önemi Nedir, Su içmek neye iyi gelir, Su içmenin faydaları nelerdir?​  Su İçmenin Önemi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir.  Su İçmenin Önemi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Su İçmenin Önemi Nedir?


İnsanlar yemeden birkaç hafta yaşayabilirken, susuz ancak birkaç gün hayatta kalabilirler. Susama hissi vücudun susuz kaldığının işaretidir, susama hissettiğimiz anda iş işten geçmiştir ve vücudumuz susuz kalmış demektir. Vücudumuzdaki her organın varlığı suya bağlıdır.

Vücudumuzun %75’i sudan meydana gelmiştir. Beynin %85’i, kanın %90’ı, kasların %75’i, böbreklerin %82’si ve kemiklerin %22’si sudur. Eğer yeterli miktarda sıvı almazsak, hücreler dolaşım sisteminden yani kandan sıvı çekerler. Bu da kalbin zorlanmasına sebep olur. Aynı zamanda böbrekler suyu iyi süzemez. Böyle bir durumda böbreğin görevini karaciğer ve diğer organlar üstlenir ve bu durum organlarda şiddetli tahribata neden olur. Vücudumuzdaki suyun %2 oranında azalması bile yakın geçmiş unutkanlığı, basit matematik işlemlerinde zorlanma, küçük yazıları okumada konsantre olamama gibi “susuz kalma” sinyalleri verir. Gün içinde yorgunluk hissinin en önemli nedenlerinden biri de susuz kalmaktır.

  • Su eklemlerin çevreleyen sıvıları oluşturur.
  • Su terleme yoluyla vücudun ısısını ayarlar.
  • Su yiyecek atıklarını bağırsak yolunda iterek kabızlığa engel olur, en yararlı detoks içeceğidir.
  • Su metabolizmayı regüle eder.
  • Suyun kayganlaştırma özelliği vardır.
  • Su tükürüğün oluşturan ana maddedir.

Her gün solunumla, terlemeyle, idrarla ve dışkı ile sıvı kaybı yaşanır. Vücuttan yaklaşık olarak günlük 10 su bardağı (2,5 lt) sıvı kaybı olur. İdrar ile 4-6 su bardağı, terleme ile 2-4 su bardağı, solunum ile 1,5 su bardağı, dışkı ile 2/3 su bardağı su kaybederiz.


Susuz kalmak başka nelere neden olur?
Kuruluk, yapışkan ağız, uyku hali, yorgunluk, susama hissi, idrar yapmada azalma, ağlarken az veya hiç gözyaşı olmaması, kaslarda zayıflık, başağrısı, baş dönmesi, bayılma hissine neden olur.

Su ihtiyacı hangi durumlarda artar?
Egzersiz: Egzersiz veya herhangi bir aktivite durumunda terleme durumu oluşacağından dolayı ekstra su ihtiyacı oluşur. Yaklaşık olarak 400-600 ml ekstra su ihtiyacı oluşur. Eğer egzersiz süresi bir saatten daha fazla olursa (örneğin koşmak gibi) su ihtiyacı da buna göre artar.

Çevre/ iklim: İklimin sıcak veya nemli olması ve kişinin terleme durumuna göre sıvı ihtiyacı değişir. Örneğin; kışın bir evin içinin çok sıcak olması ciltte çok fazla nem kaybına neden olur.

Hastalıklar: Çeşitli hastalıklar örneğin kusma ve ishal gibi problemler vücuttan çok fazla sıvı kaybına neden olurlar. İdrar yolları enfeksiyonları, üriner sistemde oluşan taşlar, bazı kalp sorunlarında, sıvı ihtiyaçları artmaktadır.

Hamilelik ve emzirme: Araştırmacılar hamilelere 2.5 lt; emzirme döneminde olanlara ise 3 lt sıvı alımı önermektedir.

Ne zaman su içmeliyiz?
Suyun yemekle içilmemesi, 1 bardaktan fazla suyun bir defada içilmesinin yanlış olduğu, günde 6-7 litre içilirse zayıflanacağı gibi birçok yanlış bilgileri hepimiz duymuşuzdur. Suyun ne zaman içildiği önemli değildir, yemekten önce, esnasında, sonrasında, aralarda, istediğiniz zaman içebilirsiniz. Yeter ki, su için. Aşırı su içmek zayıflatmaz, özellikle günde 4-5 litrenin üzerinde tüketilen suyun yapılan araştırmalara göre böbrekleri yorduğu saptanmıştır. Eğer yoğun fiziksel aktivite yapıyorsanız miktar arttırılabilir. Gün içerisinde idrar miktarı ve renginin kontrolü de önemlidir. İdrar rengi koyulaşıyorsa içtiğiniz su miktarını artırınız ve idrarınızın açık sarı renkte olmasını sağlayınız.

Zayıflama diyetlerinde de suyun önemi sürekli vurgulanır. Yemek esnasında alınan su, mide hacmini artıracağından doygunluk sağlar, vücudun temizlenmesine yardımcı olur.

Gün içerisinde çay, kahve kola tüketip, bunların da sıvı ihtiyacını karşıladığını düşünmek yanlıştır. Bu tür içecekler tam tersi vücuttan suyun atılmasına sebep olur, yani sıvı tüketimi yerine geçmez. İçtiğimiz her bardak çay, kahve ve kola için bir bardak su içmek atılan suyun yerine geçecektir.

Benim için ne kadar su yeterli?
Vücudunuz için gerekli su miktarı ağırlığınızla doğru orantılı. Basit bir hesaplama için vücut ağırlığınızı 32 gram ile çarpabilirsiniz. Çıkan miktar günde içmeniz gereken su miktarıdır.

Su tutmayı önlemek için daha çok su için!

Kadınlar sürekli su tuttuklarından ve şiş olduklarından şikayet ederler, bunun nedeni yeteri kadar su içmemeleridir. Vücut panik yapar ve kendini korumak için su tutar, aynen kıtlıkta olduğu gibi. Bunu önlemenin tek yolu bol su içmektir.

Öneriler:

  • Her yemek arasında mutlaka su için.
  • Egzersiz sonrasında mutlaka su tüketin.
  • Şişeden içecekseniz mutlaka temiz olduğuna dikkat edin.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Rejime (diyete) Nasıl Hazırlık Yapılır?

Rejime (diyete) Nasıl Hazırlık Yapılır? Rejime (diyete) Hazırlık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Rejime (diyete) Hazırlık yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat