Anasayfa / Sağlık Rehberi / Doğru Bilinen Yanlışlar / Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyet Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Uzman diyetisyen Yasemin Serintürk, diyet yapmakla alakalı doğru bilinen yanlışları sizin için anlattı!

Konu diyet olunca, zaman zaman belli söylemler dilden dile dolanırlar. Yeni çıkan yöntemler, çabuk kilo verdiren diyetler ve sağlıklı olduğu iddia edilen haplar aslında söylendiği gibi zayıflama konusunda etkili olmayabilirler

Beslenme ve diyet ile alakalı bilinenlerin, gazete ve dergilerde yazılıp çizilenlerin, nerdeyse tamamının yanlış ya da çok eksik olduğunu söylesem? İşte diyet konusunda en popüler (!) doğru sanılan yanlışlar;

Yanlış: Diyet tanımı; birçok yiyeceğin yasaklandığı, mümkün olduğunca düşük kalorili ve sadece zayıflanıncaya kadar uygulanan yeme şeklidir.

Doğru: Diyet, bireyin tüm ihtiyaçlarını yeterli ve dengeli bir biçimde karşılamayı hedefleyen, kişiye, cinsiyete, yaşa, kültürel ve sosyolojik durumlara göre farklılık gösteren, ömür boyu uygulanması gereken; tüm besin gruplarının yer aldığı sağlıklı beslenme biçimidir.


Yanlış: Diyet yapmak, aç kalmak anlamına gelir ve ne kadar aç kalınırsa o kadar iyi diyet yapılıyor demektir.

Doğru: Diyet yapmak; aç kalmak demek değil, aksine acıkmayı beklemeden belli bir düzen içinde yemek yemek demektir. Vücuda ihtiyacı kadar enerji alınması, sağlıklı ve doğru gıdaların tercih edilmesi, az az ve sık sık yemek yenilmesi diyet ve doğru beslenme için en anlaşılır tanımdır. Aç kalmak sanıldığı gibi kilo vermeye yardımcı olmaz. Birey aç kaldıkça metabolik hız düşer ve kilo vermek zorlaşır. Vücut kilo almaya ve alınan kaloriyi depolamaya daha eğilimli hale gelir. Çok düşük kalorili, aç bırakan diyetler, fazla yağ ağırlığının kaybına değil, su ve kas dokusunun kaybına yol açar ki bu da hiç istenmeyen ve tehlikeli bir sonuçtur.


Yanlış: Çeşitli haplar ve yöntemler sayesinde kilo vermek mucize şekilde kolaydır. Bu yöntemler çok hızlı kilo verilmesine yardımcı olduğu gibi sınırsız sayıda denenebilir.

Doğru: Kilo vermenin en bilinen ve medikal yöntemi, bir beslenme ve diyet uzmanı kontrolünde yanlış beslenme alışkanlıklarının saptanıp, doğru olanlar ile değiştirilmesi ve bireyin hayat tarzında kalıcı değişiklikler yapılmasıdır. Kilo vermeye yardımcı ve devamlılığı destekleyen takviyeler bulunmakla birlikte, hiçbirisi mucize bir etki yaratmaz ve tek başına kullanıldıklarında da kalıcı ve sağlıklı bir sonuç vermez.


Yanlış: Yapılan diyete göre istenilen yerden kilo kaybetmek mümkündür. Bazı diyetler bel ve karın çevresinin incelmesine, bazı diyetler ise; kalça ve basen bölgesinin incelmesine yardımcı olurlar.

Doğru: Vücutta kilo olarak adlandırdığımız doku, yağ ağırlığının fazla olan kısmıdır. Yağ ağırlığı, bireylerin vücut yapılarının farklılığına ve genetiğe bağlı olarak, farklı bölgelerde akümüle olur. Kişi hangi bölgeden kilo alıyor ise beslenme değişikliği ile ilk olarak yine aynı bölgeden kilo kaybeder. Bölgesel zayıflamaya yönelik egzersiz veya diyet diye bir tanımlama doğru değildir.


Yanlış: Diyetler geneldir. Bir kişiye yazılmış herhangi bir diyeti, isteyen başka bir kişi yapabilir ve kilo verebilir. Bu durum sağlık açısından herhangi istenmeyen bir duruma yol açmaz.

Doğru: Diyet kişiye özeldir. Diyet listesi oluşturulurken, bireyin boyu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, yaşı, cinsiyeti, fazla kilosunun ne kadar olduğu, daha önce diyet yapıp yapmadığı, fiziksel aktivitesi, iş ve yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok özelliği dikkate alınır. Bu özelliklerin kişiden kişiye farklılık göstermesi ne kadar kaçınılmaz ise farklı kişilerin takipsiz olarak aynı diyetlerden alacağı sonuç da o kadar başarısız olacaktır. Birey, kilo verme süresince en fazla iki haftada bir, en az haftada bir defa, diyet uzmanı ile birebir görüşerek interaktif bir şekilde beslenme tedavisinin takibi yapılır. Hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra ise; kişiye göre değişen fakat genellikle kilo verme sürecine göre daha uzun aralıklarla takip edilerek kilo koruma süreci koordine edilir. Kişinin doğru beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına tamamen adapte olduğuna dair bireyin kendisinin ve onu takip eden uzmanın ikna olması, koruma tedavisinin sonlandırılması için yeterli ve tek koşuldur.


Yanlış: Diyetler sınırsız süre ile yapılabilir. Bu durum sağlıksız değildir ve diyetin etkisini azaltmaz.

Doğru: Beslenme ve diyet uzmanı tarafından bireyin isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak beslenme programının değiştirilmesi, bireyin diyet tedavisine uyumu ve devamlılığı için şarttır. Sürekli aynı tarz besinlerin tercih edilmesi, diğer besin öğelerinin eksikliğine ve hastalıklara yol açabileceği gibi kişinin sağlıklı kilo vermesini de engelleyecektir. Bireyin fizyolojik ve psikolojik olarak kilo verme performansını yüksek tutmak düşünüldüğünde ise; besin çeşitliliği diyet tedavisinin en önemli ve etkili silahıdır.


Bu doğru ve yanlışları göz önüne alarak, gerekli kontroller yapıldıktan sonra bir uzman gözetiminde vücudunuza en uygun beslenme programını uygulamak, hem sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi, hem de verdiğiniz kiloları korumanızı sağlayacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kafein Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kafein Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Kafein Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kafein Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi...

Kapat