Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Zararlılar / Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin 5 İyi Neden
Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin 5 İyi Neden

Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin 5 İyi Neden

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin 5 İyi Neden Nedir? Diyet koladan vazgeçmeniz için iyi sebepler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyet Koladan Vazgeçmeniz İçin 5 İyi Neden yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hepimiz gazlı içeceklerin zararlı olduklarını biliyoruz ama lezzetleri nedeniyle onlardan vazgeçmek istemiyoruz. Fakat sadece lezzetli oldukları için sağlığımızı riske atmaya değer mi? İşte size gazlı içeceklerden vazgeçmeniz için 5 iyi neden.


Diyabete yakalanma riskinizi arttırır

Eğer diyet içecekleri tüketmeyi tercih ediyorsanız metabolik sendroma yakalanma riskiniz, diyet içecek içmeyene göre daha fazladır. Metabolik sendrom ise abdominal obezite, yükselmiş tansiyon, düşük hdlkolesterole ve yüksek trigliseride neden olmaktadır.

Kilo aldırır
Diyet içecekleri tüketmek vücut ağırlığınızda yükselmeye neden olur. Bunun nedenlerinden biri gazlı içeceklerin tokluk hissini duymanızı engellemesidir. Tatlı içecekler iştahınızı açarlar.

Daha yüksek şeker tüketimi
Bu içeceklerin içinde bulunan yüksek miktar tatlandırıcı, beynin normal tatlıları daha fazlasını istemesine neden olur. Bu da kişinin normalden daha fazla şeker tüketmesine neden olur.

Böbrek problemleri
Günde 1 ya da 2 kere gazlı içecek tüketen kişilerin böbrek fonksiyonları daha çabuk düşüşe geçmeye başlar. Diyet içecek tüketenlerde ise böbreklerin yaşlanması normal bir insanınkinden 3 kat daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Felç
Her gün diyet içecek tüketen kişilerin damarlarla ilgili sorunlar yaşama risklerinin (felç ve kalp krizi gibi) % 43 daha fazla olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Fakat ayda 1 ya da 6 haftada bir diyet içecek tüketenlerde böyle bir risk bulunmamaktadır.


Peki, diyet gazlı içeceklere bağımlıysanız ne yapacaksınız? Susuzluğunuzu gidermenizin en iyi yolunun su içmek olduğunu unutmayın. Fakat sadece su içmek sizi tatmin etmiyorsa, soda içerek gazlı içeceğe olan ihtiyacınızı bir nebze de olsa giderebilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir?

İshal Yapan Yiyecekler​ Nelerdir? İshal Yapan Yiyecekler​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İshal Yapan Yiyecekler​ Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat