Diyabette Yeni Umut

Diyabette Yeni Umut

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Adacık Hücre Ve Pankreas Naklinde Son Durum Nedir? Nakillerin Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir? Adacık Hücre Ve Pankreas Nakli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyabette Yeni Umut yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Diyabetin erken habercilerine karşı dikkatli olunması,zayıflama diyetlerinde yapılan hataların geride bırakılması, tedavide büyük umut bağlanan adacık hücre nakli ve kök hücre naklindeki sorunların giderilmesi… Bilim dünyası durmaksızın çalışıyor, diyabet hastaları ise umutla bekliyor.

TARİHE KARIŞACAK
Enjeksiyon gerektirmeyen ensülinlerin yolda oluşu, yakın gelecekte parmaktan yapılan kan şekeri ölçümünün tarihe karışma umudu, adacık hücre naklindeki sorunların giderilmesinin getireceği avantajlar, kök hücre naklinde kontrollü ensülin ve hücre salınımının sağlanması gibi gelişmeler yakında…

Gelecek 10 yılda diyabet hastaları için çok güzel haberlerimiz olacak.” Bu sözler Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz‘a ait. Yılmaz, “Diyabet tedavisinde en önemli hedef diyabetin kesin (radikal) tedavisini bulmaktır. Bu, diyabet hastalarının sorunlarının ilaca gerek olmadan çözülmesi ve iyileştirilmesi anlamına geliyor” diyor ve bilim dünyasının bu konuda yoğun çalışmalar yürüttüğünü söylüyor.

HİPOGLİSEMİ: DİYABETİN ERKEN HABERCİSİ
Diyabetin henüz klinik belirtilerini vermediği erken dönemdeki en önemli sorunlardan bir tanesinin hipoglisemi olduğu belirtiliyor. Tokluk (2. saat) kan şekeri 8 saat açlıktan sonraki kan şekerinin altındaysa bu durum, “reaktif hipoglisemi” olarak adlandırılıyor. Hipogliseminin hastanın yaşam kalitesini bozan bir hastalık olduğuna yemeleri gerekiyor. Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Hipoglisemide acıkmaya değil saate bağlı bir model olmalıdır. Çünkü açlık ortaya çıktığında durumun kontrolü zordur” bilgisini veriyor.

HIZLANDIRILMIŞ AÇLIK MODELİ
Hipogliseminin ilaç tedavisi bulunmuyor ve bunun hızlandırılmış bir açlık modeli olduğu belirtiliyor. (Öğün aralarının 5 saatten 2.5 saate indiği bir model) Verilen yiyecek programına uyulması halinde hastanın açlık atakları olmuyor, şişmanlamasının önüne geçiliyor ve psikolojik sorunları ortadan kalkıyor. Prof. Dr. Temel Yılmaz, bu sorunda hastaların özellikle öğle yemeklerini kilo alma korkusuyla hafif geçiştirdiklerini söylüyor ve şu çarpıcı örneği veriyor: “Bizim için hastanın bir öğünde sadece bir tabak salata yemesinin anlamı salatanın hipoglisemiyi kontrol edememesi ve birkaç saat sonra çok acıkıp tatlı krizinin olması anlamındadır. Diyabetli kişi yemeğini dengeli yemek zorundadır.”

ADACIK HÜCRE VE PANKREAS NAKLİNDE SON DURUM GÜNÜMÜZDE
Tip 1 diyabetin radikal tedavisinde en fazla umut bağlanan uygulamanın “adacık hücre nakli” olduğu belirtiliyor. Bu teknik, ensülin salgılayan beta hücrelerinin kadavra ya da başka bir canlı pankreasından özel bir yöntem kullanılarak ayrıştırılması ve özel işlemlerden geçirildikten sonra radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak beta hücreleri olmayan hastaya küçük bir cerrahi yöntemle verilmesi olarak açıklanıyor. (Bu işlemde hastanın bayıltılmasına gerek duyulmuyor.) Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Adacık nakli uygulamasındaki teknik aslında zor bir teknik değildir ve dünyada yaklaşık ellinin üzerinde merkezde uygulanmaktadır. Biz de bu konu üzerindeki çalışmalarımızı İstanbul Üniversitesi’nde 15 yıldan beri deneysel düzeyde sürdürüyoruz” diyor ve Türkiye’de yakında insanda adacık hücre nakline başlanabileceğinin müjdesini veriyor.

NAKİLLERİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI
Adacık naklinin pankreas nakline göre birçok üstünlüğü bulunuyor. Günümüzde birçok ülkede pankreas nakli uygulansa da bu nakildeki en önemli sorunların büyük cerrahi işlem gerektiriyor olması ve yan etkilerinin çokluğu olduğu belirtiliyor. Adacık nakli ise bu tekniği iyi bilen kişilerce uygulandığında hastanın hayatını tehdit eden bir durum yaratmıyor ve cerrahi olarak aynı kişiye birden fazla kez uygulanabiliyor. Prof. Dr. Temel Yılmaz, tedaviyle ilgili asıl önemli sorunun vücudun savunma sisteminin, nakledilen beta hücresini reddetmesi ve hücreyi imha etmesinden kaynaklandığını söylüyor. Reddi önlemek için “immünsupressif” adı verilen ilaçlar denense de bunların yan etkisinin çokluğuna dikkat çekiliyor. Bu ilaçların uzun süre kullanılması böbreklerde bozukluk ve kanser riskinde artış gibi yan etkiler yapabiliyor. Kalp ve karaciğer naklinde hastanın bu tip ilaçların yan etkisini düşünme gibi bir lüksü bulunmasa da diyabetli bir hastanın düzenli ensülin kullandığı sürece hayatını hiçbir sorun yaşamadan ve komplikasyonla karşılaşma riski olmadan sürdürebileceği ifade ediliyor. dikkat çeken Yılmaz, “Bu sorun insan ilişkilerini olumsuz etkiliyor ve iş performansını bozuyor. Sorun günde 6 veya 8 öğün sık ama az miktar yemeye dayalı bir diyet programıyla kolayca çözümleniyor” diyor.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

HABERTURK_20140917_24

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yemek Seçen Çocuğunuzu Yola Getirin!

Çocuklara Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Çocuklara Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme Alışkanlığı Kazandırma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yemek Seçen Çocuğunuzu...

Kapat