Diyabetin Kronik Komplikasyonları

Diyabetin Kronik Komplikasyonları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Diyabetin Kronik Komplikasyonları Nelerdir? Diyabetin Kronik Komplikasyonları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyabetin Kronik Komplikasyonları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diyapetik Retinopati
Kontrolsüz şeker hastalığı gözün arka tarafındaki retina tabakasını etkileyerek hasara yol açar. Bu damarlardaki düzensizlikler ve balonlaşmalar göz içi kanamalarına ve hatta görme kaybına yol açabilir. Bu nedenle diyabetlilerin en az bir kez göz muayenesi olması gerekmektedir.

Diyabetik Nefropati
Kontrolsüz diyabet böbreklerindeki küçük damarlarda hasara yol açarak böbrek fonksiyonlarını bozabilir. Başlangıç evresinde saptandığında uygun tedavi ile bu fonksiyonlarını bozabilir. Başlangıç evresinde saptandığında uygun tedavi ile bu fonksiyon bozukluklarının ilerlemesi engellenir. Bu nedenle diyabetliler düzenli aralıklarla tam idrar tahlili ve böbrek bozukluklarını başlangıç evresinde saptamanızı sağlayan mikroalbuminüri tetkiki yaptırmaları gerekmektedir.

Diyabetik Nöropati
Diyabete bağlı sinirlerde gelişen bozukluklara nöropati denir. Genellikle kendini ayaklarda yanma,uyuşma,karıncalanma ile gösterir. İdrar yapmakta zorluk, ani tansiyon düşüklüğü, hazımsızlık-bulantı, erkeklerde iktidarsızlık diyabetik nöropatiye bağlı gelişebilir. Bu nedenle her vizite ayak muayenesi ve nörolojik muayene yapılmalıdır.

Kalp – Damar Hastalıkları
Diyabetlilerde kan şekeri yüksek seyrettiğinde, özellikle kalbi besleyen koroner damarlar ve beynin kan dolaşımını sağlayan damarlarda tıkanıklıklar oluşarak bir kalp krizine veya felce neden olabilir. Bu damar hastalıklarını önleyebilmek için kan şekeri, tansiyon ve kolesterol düzeylerinin düzenli takibi ve belirlenen sınırları aşmaması gerekmemektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diyabet Nedir, Kaç Tip Diyabet Vardır, Bulguları Nelerdir, Tanısı Nasıl Konulur?

Diyabet Nedir, Kaç Tip Diyabet Vardır, Bulguları Nelerdir, Tanısı Nasıl Konulur? Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? Diyabet hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyabet...

Kapat