Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Diyabet (Şeker Hastalığı) / Diyabet Nedir, Kaç Tip Diyabet Vardır, Bulguları Nelerdir, Tanısı Nasıl Konulur?
Diyabet Nedir, Kaç Tip Diyabet Vardır, Bulguları Nelerdir, Tanısı Nasıl Konulur?

Diyabet Nedir, Kaç Tip Diyabet Vardır, Bulguları Nelerdir, Tanısı Nasıl Konulur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Diyabet Nedir, Kaç Tip Diyabet Vardır, Bulguları Nelerdir, Tanısı Nasıl Konulur? Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? Diyabet hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diyabet Nedir, Kaç Tip Diyabet Vardır, Bulguları Nelerdir, Tanısı Nasıl Konulur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diyabet Nedir?
Diyabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glükozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glükoz pankreas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen kapılar vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun anahtar varlığında açılırlar. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glükoz kapısının açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet, anahtar işlevi gören insülin hormonu yetersizliğine veya insülinin etkilediği reseptörlerin (hücre kapısındaki kilidin) bozukluğuna bağlı gelişmektedir[​IMG]

Kaç Tip Diyabet Vardır ?
Nedenlerine göre bir çok diyabet tipi olmakla birlikte diyabet vakalarının çok büyük bir kısmını Tip 1 ve Tip 2 diyabet vakaları oluşturmaktadır.

Tip 1 Diyabet
Daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç (vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması) sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Mutlak veya görece bir insülin yetersizliği olduğundan hastalar ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyonyoluyla) almak zorundadırlar. Bu nedenle Tip 1 diyabet İnsüline Bağımlı Diyabet (Insulin Dependent Diabetes Mellitus=IDDM) olarak da isimlendirilmektedir. Genel olarak toplumdaki diyabet vakalarının %10’unu Tip 1 Diyabet vakaları oluşturmaktadır. Çocukluk çağında Tip 1 diyabet sıklığı ülkeler (bölgeler) arasında farklılık göstermekte ve her yıl 15 yaş altındaki 100.000 çocuktan 1-42’sinde diyabet gelişmektedir. Tip 1 diyabet genel olarak kuzey ülkelerinde daha sık görülmektedir.

Tip 2 Diyabet
Sıklıkla erişkinlerde ve şişman (obes) kişilerde görülmektedir. Tip 2 diyabetli hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç (rezistans) sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır. Tip 2 diyabetin kuvvetli bir genetik yatkınlık zemininde geliştiği bilinmekle birlikte, genetik mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamıştır. Tip 2 diyabetliler hastalıklarının başlangıcında ve sıklıkla çok uzun bir süre insülin ihtiyacı olmaksızın yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu nedenle Tip 2 diyabet İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet (Non-Insulin-Dependent Diabetes Mellitus= NIDDM) olarak da isimlendirilmektedir. Genel olarak erişkin nüfusta %4-8 oranında Tip 2 diyabet görülmektedir.

Diyabetin Bulguları Nelerdir?
Diyabete bağlı klinik bulgular vücuttaki karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının bozulmasına bağlıdır. İnsülin eksikliği veya insülin direnci nedeniyle hücrelere giremeyen glükoz belli bir serum düzeyini (180mg/dl) aştığında idrarla atılmaya başlar. Böbreklerden atılan glükoz beraberinde sıvı atılımını da arttırır ve sonuçta Çok ve sık idrar yapma (Poliüri) olur. Vücut, poliüri ile olan sıvı kaybını karşılamak için çok su içilir ve bu da polidipsi olarak isimlendirilir. Organizma, enerji kaynağı olarak glükozu kullanamayınca bir taraftan iştah artar diğer taraftan yedek enerji depoları olan yağlar ve proteinler yıkılmaya başlar ve bunun sonucunda iştah artmasına rağmen kilo kaybı olur. Bu klasik bulguların dışında diyabet hastalarında çabuk yorulma, görme bulanıklığı, sık deri enfeksiyonu, kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu gibi bulgular da görülür.

Diyabet Tanısı Nasıl Konulur?
Diyabet tanısı, çeşitli uluslararası kuruluşların (WHO, Amerikan Ulusal Diyabet Veri Gurubu=NDGG) belirlediği ölçütlere göre konmaktadır. Bu ölçütler:

1- Klasik diyabet bulguları olan bir kişide herhangi bir zamanda ölçülen plazma glükoz düzeyinin 200 mg/dl’ye eşit ya da üzerinde olması.

2- En az 8 saatlik aç (kalori almayan) bir kişide plazma şekerinin 140 mg/dl’ye eşit ya da üzerinde olması. Yakın zamanda Amerikan Diyabet Birliği açlık kan kekeri sınırını 126 mg/dl’ye eşit ya da üzerinde olarak belirlemiştir.

3- Şeker yükleme testinde (OGTT) 2. saatdeki plazma glükoz düzeyinin 200 mg/dl’ye eşit ya da üzerinde olması.

Diyabetin Belirtileri

 • Yorgunluk, halsizlik
 • Ağız kuruluğu, susuzluk hissi, çok su içme
 • Sık idrar yapma
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Kuru ve kaşıntılı cilt
 • Sık enfeksiyon gelişmesi
 • Açlık hissi ve çok yemek yeme
 • Görme bulanıklığı

Diyabet Risk Faktörleri

 • Obezite
 • Ailesinde diyabetli bulunanlar
 • Gebelik diyabeti veya iri doğum öyküsü
 • İleri yaş (Tip 2 diyabet için)
 • Hareketsiz yaşam
 • Hipertansiyon ve hiperlipidemsi bulunanlar

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Nefes Darlığı

Nefes Darlığı Nedir? Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?​ Nefes Darlığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Nefes Darlığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat